behandeling van het linnen der vleugels, welke zeer ruw aanvoelden, zoodat een gróote oppervlaktewrijving daar het gevolg van moest zijn. De motor gai een goed regelmatig geluid. Om het even, de machine vloog. Terwijl zij zich in noordelijke richting bewoog, hoorden wij (op de racetribune zittende, dus op ongeveer 7C0 M. afstand), dat het con tact afgezet werd. Dit had dus in werkelijkheid 2 seconden eerder plaats gehad. Het toestel was toen nog in normale vlucht, zoodat op dat oogenblik het al of niet goed functioneeren van den motor geheel uitgeschakeld was. Daarna zagen wij het toestel rechts uit de bocht slippen, plotseling gevolgd door een duikbeweging. Houdt onder luitenant M. vol, dat deze duikbeweging plaats had, om met in het publiek terecht te komen, dan geeft hij zich zelf een brevet van ongeoefendheid. Op 40 M. hoogte zijnde, had hij met geheel stop gezetten motor nog volop gelegenheid gehad in welke richting ook normaal te landen. Wat mijn raad betreft aan het slot mijner beschouwingen, mer ik tot goed begrip der zaak op, dat deze alleen slaat voor het bijzon dere geval: „een side-slip buitenwaarts met een Glenn Martin machine". Deze raad berust op de resultaten van nuchtere labo ratoriumproeven, in verband gebracht met de ongevallen te Kali Djati en Weltevreden. Ook te Kali Djati had een side-slip buiten waarts plaats, waarop de bestuurder in de heilige veronderstelling verkeerde, dat alleen een steile duikbeweging hem nog kon redden. Waarschijnlijk bevindt zich daar wel het een of ander over in de archieven der vliegafdeeling. Het verhaal, dat wijlen Generaal Michielsen het stuur gegrepen zou hebben, zal toch wel niemand meer gelooven. Men volge mijn raad op of late hetafdoende uitgemaakt kan deze quaestie hier toch niet worden, zoolang de vliegafdeeling niet op zuiver wetenschappelijken grondslag werkt De raad van in bochten naar binnen te hellen, berust op de practijk. De Martin-machines hebben vrij veel helling noodig om niet uit- waarts te slippen, zoodat men beter doet aan den veiligen kant te blijven. Het inprenten aan leerlingen, dat men als eerste beweging steeds het toestel naar beneden richte, berust op de omstandigheid, dat de fout van cabreeren veel moeilijker te herstellen is, zoodat ongelukken dan veelal niet zullen uitblijven. Ik hoop niet, dat men uit mijn be schouwingen leze, dat ik het zoover wil laten komen. Alleen wilde ik er op wijzen, dat het onomstootelijk is vastgesteld, dat groote snelheid 144

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 150