Lllenage-oangelegenfieden Zooals natuurlijk reeds algemeen bekend zal zijn, komt op de aanvullingsbegrooting voor het dienstjaar 1919 een post voor van 1.7J5.000, ter bestrijding van de meerdere uitgaven van voedsel- verstrekking aan den militair beneden den rang van Onderluitenant, door de voeding geheel voor's Landsrekening te nemen. Volledige voeding van landswege! De noodzakelijkheid van dien maatregel was de laatste jaren meer en meer op den voorgrond getreden, omdat men zeer goed inzag, dat het tegenwoordig stelsel van voedselverstrekking niet deugde. Wel zijn de menagetoestanden de laatste jaren bij stukjes en brokjes verbeterd, maar het bleef lapwerk. Eerst wanneer tot eene volledige voeding voor rekening van den lande werd besloten, kon van een afdoende verbetering worden gesproken De aan een dusdanigen maatregel verbonden kosten werden echter zoo hoog geacht, dat men aan eene verwe zenlijking daarvan begon te twijfelen en zeker had niemand kun nen bevroeden, dat reeds zoo spoedig, nadat in het verslag van het onderzoek in de Afdeelingen van den Volksraad de wensche- lijkheid van de invoering van dien maatregel werd betoogd, een voorstel ter zake werd ingediend. Een woord van hulde aan Re geering en Legerbestuur is hier dan ook volkomen gerechtvaardigd. De invoering wacht thans alleen nog op de goedkeuring door den begrootingswetgever van het voor dat doel op de begrooting gebracht bedrag. De vraag rijst echter, hoe zal. de regeling worden uitgevoerd, want er zijn tal van wegen, die naar Rome leiden. Men zou o. a. het tegenwoordig systeem van voedselverstrekking geheel onaan getast kunnen laten, en eenvoudig de reeds korpsgewijze vastge stelde tegemoetkoming kunnen verhoogen met den maximum-me nage-inleg. Een andere weg is om het dagelijksch ration voor komende in het militair tarief No: 15 uit te breiden en voorts per man een bedrag aan den compagniescommandant uit te keeren tot het aanschaffen van diverse kleine ingrediënten benoodigd voor de bereiding van het maal. In die gevallen zou evenwel het 146

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 152