den korpskwartiermeester. De g. v. c. heeft de geheele leiding en het toezicht op de menage(s) in het garnizoen in handen, daarin bijge staan door althans in de groote garnizoenen geschikte Europee- sche onderofficieren-menagemeester. Mogelijk dat het gebrek aan Eur. kader een beletsel zal vormen voor de aanwijzing van menagemees ters. In dat geval waren alleszins geschikte onderofficieren van anderen landaard voor die betrekking aan te wijzen. De kwartiermeester is belast met de controle op de door de menagemeesters opgemaakte menagerekeningen, daarin v. z. n. ook bijgestaan door de beide andere officieren-commissieleden, die geen troependiensten verrichten. De commissie is voorts belast met het opmaken van de bons, waartoe zij dagelijks de mutatiën van de compagnieën ontvangt, de fourageeringen enz., kortom met alle aangelegenheden de menage betreffende. Voor het financiëel beheer is zij verantwoordelijk aan den afdeelings (gewestelijk militair) commandant, aan wien de contróle en de verdere bijzondere regeling is overgelaten Hebben de compagnies-com mandanten in zake de voeding van den troep op- of aanmerkingen, dan richten zij zich tot de g.v.c., die de zaak onderzoekt, een beslissing neemt of de quaestie aan het oordeel van den afdeelings- commandant onderwerpt. De dagelijksche inkoopen worden verricht door den menage-meester, aan welke betrekking, om deze aanlok kelijk te maken het baantje van menagemeester is over het algemeen niet erg gewild eene maandelijksche toelage is verbonden. De menage-meesters blijven minstens voor één jaar in functie, omdat de noodige routine eerst, na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest, wordt verkregen en veelvuldige verwisseling niet in het belang van de menage is te achten. De levering op contract van de voornaamste voedingsmiddelen kan op gelijke wijze als thans gehandhaafd blijven. Bij de samenstelling der voorwaarden voor een nieuw te sluiten con tract kan de gewestelijke intendant het advies inwinnen van de g.v.c., instede van dat van den plaatselijk (militair) commandant, zooals thans geschiedt. De g.v.c. is overigens belast met het sluiten van de contracten voor de levering van de overige menagebenoo- digdheden. De rekeningen aan de leveranciers worden echter door de g.v.c. voldaan uit het toegestane bedrag voor L. V. Het Departement van Oorlog heeft daarmede dus geen verdere bemoeienis; de contracten voor de hoofdvoedingsmiddelen worden alleen gemakshalve door intermediair van de intendance gesloten. 149

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 155