de Practijk. Oüer oriënteeren en nog mat. (met 3 figuren). Oriënteeren den weg naar 't Oosten zoeken (niet, zooals Colum bus deed, die daarvoor naar het westen ging) sedert door het in gebruik raken van het kompas geworden een zoeken van de noord richting: 't klinkt zoo eenvoudig, maar elk militair weetlm Kriege ist Alles einfach, aber das Einfache ist schwer. Nu is elk begrip betrekkelijk; zoo ook gelukkig hier. Die moei lijkheid is dan ook niet het aanleeren van allerlei geleerdheid, maar slechts het verwerken en begrijpen van wat uitgelegd wordt Wat toch niet te veel geëischt is. „Maar dan weet iedereen althans die het b e h o o r t te weten hoe zich te oriënteeren, want ieder heeft het geleerd." ja, als dat waar was, kan het onderstaande wel in de pen blijven Laat ons echter eens nagaan, waaruit die leercursus dan bestaat. In elk velddienstvoorschrift komen enkele wenken voor omtrent oriënteeren. Daarin staat veel te weinig, maar ook weer te veel. Te veel want bijna onmiddellijk wordt overgesprongen naar het geval, dat een kompas ons niet helpen kan, omdat het nacht is (en er blijkbaar geen lucifers zijn). Dan oriënteere men zich met behulp van bekende sterrebeelden. De toelichting bij de plaatjes (die, tien tegen één, den oningewijde een verkeerd denkbeeld geven) is, evenals die plaatjes, betrekkei ij k juist, maar zoo, dat deze er in de praktijk niets aan heeft, terwijl ze voor den ingewijde niet noodig is. Hij kan het net zoo goed zonder die theorie. Dit wat de „schriftelijke" opleiding betreft. Nu de „mondelinge". Allereerst komt dan het inwijden in de geheimen van het kompas. Laat ons, voor we verder gaan, vaststellen, dat het kompas, dat althans vóór 1914, na dien tijd zal wel niets veranderd zijn aan het kader in handen gegeven wordt, absoluut ondeugdelijk is. Ik heb hier geen prijslijst van het materieel der artillerie en weet niet, wat het kost: als er echter voor dat bedrag niets beters te krijgen is, moet men maar een duurder nemen. De grootste fout is, dat de as van de stift niet van roestvrij metaal gemaakt is en dat in de tropen! Een roestige as en de punt daarvan onzichtbaar onder het agaat hoedje, men kan zich voorstellen, wat dat wordt. Als ik mij goed herinner, is ook de arrêteerinrichting niet automatisch, wat trouwens meestal zoo is, wanneer geen deksel het kompas beschermt; daarbij 151

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 157