Voor het vervoer wordt de affuit dichtgeslagen en bevestigd aan een voorwagen. Als trekkracht dient een tractor met beweegkracht op de vier raden Het projectiel weegt meer dan 40 KG., de dracht bedraagt meer dan 16 K.M. Het gewicht van het stuk in batterij wordt op meer dan 10 000 K.G. gesteld Houwitser van 400. De houwitser van 400 is gedurende den oorlog geconstrueerd door de werkplaatsen te Saint-Chamond voor de zware spoorwegartillerie. Het volledige stuk is opgesteld op een metalen platform, dat met elk uiteinde voor het vervoer bevestigd is op een platten wagen van vier assen voor normale spoorbreedte. In de vuurstelling worden de beide platte wagens van het gewicht van het stuk ontlast door het uitschroeven van Steunen, welke op zware dwarsliggers rusten. Het gewicht van het projectiel bedraagt ong 900 K G., de tnax. dracht ong. 15 K. M, Kanon van 138,6. Het kanon van 138,6 m. M., oorspronkelijk het marinekanon van 14 c. M., is gemonteerd op een radaffuit. Het vervoer geschiedt door middel van trekauto's. Gewicht van het stuk in batterij 11.000 KG, aanvankelijke snelheid 700 M., gewicht van het proj' ctiel 36 K.G., max. dracht ong. 17 K.M. Houwitser van 240 T(ir) R(apide). Deze vuurmond werd een vijftiental jaren geleden bij de Fransche kustartillerie ingevoerd en gedurende den oorlog ingericht voor vervoer langs spoorwegen, zoowel van normale als smalle spoorbreedte (60 cM). Gewicht van het projectiel 150 K.Gwaaronder 30 K G. springstof. Max. dracht 17 KM. Kanon van 320 Lang. Het kanon van 320 Lang is gedurende den oorlog geconstrueerd door de fabriek van Schneider en, evenals het vroeger reeds genoemde zware materieel, ingericht voor vervoer langs spoorwegen van normale spoorbreedte. Gewicht van het projectiel ong. 400 K.G. Mortier van 370. De mortier van 370 m M. is, evenals het kan. van 155 G. P. F. bovengenoemd, geconstrueerd volgens de plannen van den Luitenant-Kolonel Filloux. Hij is ingericht voor vervoer langs noimaal en smal spoor en ook langs gewone wegen. In het laatste geval wordt het stuk in drieën verdeeld, elk gedeelte getrokken door eene trekauto. In tegenstelling met de hooger genoemde hou witsers van 400 en kan. van 320 wordt gevuurd van den beganen grond, evenals met den houw. van 240 T. R. Kanon van 105 Schneider. Reeds werd medegedeeld, dat nog vóór het uitbreken van den oorlog het Fransche ministerie van oorlog geschut van 1C5 m M. besteld had. De 250 stukken, welke men in 1913 verlangde, werden gedurende den oorlog natuurlijk met tallooze andere vermeerderd. Kanon van 240. Het kanon van 240 mM werd in 1884 voorde kustverdediging ingevoerd en evenals zoovele andere bejaarde vuurmonden in het begin van den oorlog mobiel gemaakt om de artilleriekracht van het leger te vergrooten. Blijkens de beschrijving (1) Op den omslag van het Suppl. van de Scientific American van 5 Oct. 1918 komt eene afbeelding van dit kanon voor. 158

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 168