van de „Illustration" is het gemonteerd op een houten rolpaard, zooals in lang vervlogen tijden aan boord en in de kustbatterijen gebruikelijk was. Hoogstwaarschijnlijk is men tot den aanmaak van eene dergelijke antiquiteit overgegaan, om zoo spoedig mogelijk de beschikking over een zwaar kanon te hebben, daar de con structie van spoorwegaffuiten te lang duurde. Uit den aard der zaak is het bovenstaande niet volledig, noch wat betreft de beschrijving van de genoemde vuurmonden, noch ten aanzien van het aantal soorten. Toch kwam het „Illustration"- artikei ons belangrijk genoeg voor om er de aandacht op te vestigen, dat Frankrijk door zijne groote fabrieken in staat gesteld werd veel verouderd materiëel voor' den veldoorlog geschikt te maken in af wachting, dat modern materiëel in voldoende hoeveelheid aange maakt was. Wel is de industrie hier te lande op geen stukken na met die in Frankrijk te vergelijken, doch verbeteringen aan ons verouderd materiëel schijnen voor onze bescheiden inrichtingen niet onuitvoerbaar en worden wellicht van dadelijk belang,, omdat het vooruitzicht op een mogelijken volkerenbond de kans op het verkrijgen van modern materiëel heeft doen verdwijnen. P. b. Dels oner de Psychologie Dan den soldaat in het geDecht, Wij knippen uit „Onze Weermacht van 1914 tot 1918", extra nummer van „De Amsterdammer" het volgende Iets over de Pychologie van den soldaat in het gevecht. Door Prof. Dr. Gustave Cohen, 2me Lieutenant du 46e Regiment d' Infanterie. Het is met eenige aarzeling, dat ik meewerk aan dit zuiver- Holiandsch nummer door de Amsterdammer gewijd aan de Weer macht en ik doe 't dan ook slechts, omdat de redactie mij dit speciaal verzocht heeft. Aan u, Pierson, wiens broeder en neef voor Frankrijk zijn gestor ven, of aan u, den Tex Bondt, wegens roemrijke verwondingen uit dsn dienst ontslagen, of aan één van de 2.000 Hollandsche vrijwil- ligers, die zich in het vreemde land met roem beladen hebben en op hun borst het legioen van eer, het croix de guerre en de geel- 159

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 169