en 12 September 1914 niet de bloedigste en beslissendste neder laag uit zijn geschiedenis heeft toegebracht. En of in den tweeden Marne-slag, die op het oogenblik voor onze oogen gestreden wordt, Foch het niet met Hindenburg heeft klaargespeeld, met den grooten, genialen Hindenburg en de niet minder grooten en gema len Ludendorf. En ook nog moeten zij zich afvragen, of op bescheidener terrein het Belgische leger Luik niet heeft vastgehouden en aan den Ijzer stand hield, waardoor het met onsterfelijke roem voor zich als kleine natie de Fransche mobilisatie en de aankomst der geallieer den reservetroepen dekte, en bovenal de eer hoog hield, die voor den soldaat meer waarde heeft dan het leven. c. De uerliezen uan Italië. Officieel wordt gemeld, dat de Italiaansche verliezen aan alle fronten bedroegen Aan dooden: 460.000, onder wie 16.382 officieren. Aan gewonden: 947.0000, onder wie 33.347 officieren. Het aantal personen, geheel of gedeeltelijk invalide, wordt ge schat op een half milioen. (Java-Bode van 2 Jan.). Set uliegiDezen in 3apan. In het begin van October 1918 vertrok een detachement ter sterkte van 13 officieren, 24 onderofficieren, 18 werklieden van het vlieg kamp te Tokorozawa en 40 werklieden van de militaire werkplaat sen te Tokyo naar Italië om aldaar het vliegwezen en de motorfa- bricage te bestudeeren. In het midden van Augustus 1918 vertrok de kolonel der genie Arikawa, langen tijd commandant van het vliegkamp te Tokorozawa, vergezeld van 3 andere officieren, ter bestudeering van het vliegwe zen naar Amerika, Engeland, Italië, Frankrijk en Zwitserland. Reeds twee jaren geleden had de Japansche regeering bij de Fransche militaire autoriteiten stappen gedaan om de uitzending te verkrijgen van eene afdeeling vliegtuigen van verschillend model en vergezeld van het noodige technische personeel, ten einde in Japan onderricht te geven in het vliegen en de behandeling en den bouw van vliegtuigmotoren Toen ter tijde kon de Fransche re geering daaraan echter geen gehoor geven, zijnde het geheele vlieg wezen aldaar in beslag genomen door de eischen van den oorlog. Thans is echter een detachement op weg, dat, naar berichten mei- 164

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 174