1. Zedelijke belangen Op verzoek van het Hoofdbestuur werd advies uitgebracht om trent het concubinaat in de kazerne Het Comité kwam tot de conclusie, dat het concubinaat voor Europeanen behoort te worden afgeschaft maar dat hiermede tevens gepaard moet gaan, dat zij die na 3 jaren dienst nog niet den rang van onderofficier hebben bereikt, het leger verlaten, terwijl aan de onderofficieren eene be langrijk betere positie moet worden gewaarborgd. Voor de niet-Europeanen wenschte het Comité geleidelijke in voering van kampong-kazernes, evenwel met vermijding van de gebreken der vroeger bestaan hebbende soldatenkampongs. 2 Ontspanning Voor het organiseeren van ontspanningsavonden ten behoeve van de militairen achtte het Comité de tijd nog niet gekomen. Ten bate van de Kerstfeestviering te Tjimahi werd een bijdrage van 25.— beschikbaar gesteld In verband met de hooge kosten moest worden afgezien van het denkbeeld tot uitgave van een werkje over schaakspel voor beginnen- den, waarvan het manuscript door den Heer Walraven, Afdeelings- voorzitter van den Soldatenbond, belangeloos was aangeboden. 3 „Ambachtsonderwijs". Het Comité nam in studie de opleiding tot bankwerker, werkbaas, schoenmaker en kleermaker en bracht reeds een voorloopig verslag uit. Verwezenlijking van de betrekkelijke voorstellen zal echter slechts mogelijk zijn met medewerking van Legerbestuur en Regeering, waarvan de consequenties nog nader in studie worden genomen. 4. „Arbeidsbeurs" Tien militairen, die het Leger verlietenkonden aan eene betrek king worden geholpen. Acht militairen, voor wie eene betrekking beschikbaar was, maakten van de geboden gelegenheid geen gebruik; enkele hunner gingen bij het Leger een nieuw verband aan. Het bleek ondoenlijk voor oud-militairen, ouder dan 40-jaar nog passende betrekkingen te vinden. 5. „Onderwijs". Een cursus tot opleiding tot het kleinambtenaarsexamen te Ban doeng ving aan met 8 leerlingen, welk aantal aanvankelijk aangroeide tot 32, daarna weder geleidelijk daalde tot 18. Vier leerlingen, die in December deelnamen aan het kleinambtenaarsexamen, verwierven allen het diploma. De Heer Langendam, Accountant te Bandoeng, opende geheel belangeloos twee cursussen in boekhouden en handelsrekenenéén cursus voor militairen uit Bandoeng ving aan met 4 leerlingen, waaronder 1 milicien, de andere voor militairen uit Tjimahi begon met 25 leerlingen. Ultimo December waren tengevolge van ver schillende mutaties aan deze leergangen onderscheidenlijk nog één en tien leerlingen overgebleven. Leerboeken worden door de Af- deeling aangeschaft en aan de leerlingen in bruikloon verstrekt. t December werd voor 30 Europeesche recruten van het le Depot-Bataljon een cursus geopend ter opleiding voor het toe latingsexamen voor het Instituut van aspirant- onderofficieren. Vier 166

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 176