Kap. Schilderman geeft in „Het schieten met behulp van vlieg tuigen bij de Vesting-artillerie" eenige uitweidingen op het desbe treffend ontwerp-voorschrift Het slot van het artikel „Over den veterinairen dienst bij het Engelsche leger", door kap. Dr. Thomassen, behandelt de uitge breidheid der „veterinary hospitals", de kosten van den bouw der stalloodsen enz terwijl het artikel besluit met een bijvoegsel be vattende opmerkingen, naar aanleiding van het door hem waarge- nomene, over verschillende onderwerpen, als den omgang der offi eieren onderling, oefeningen der troepen, voeding, verpleging en hygiene van den soldaat, kleeding en uitrusting. Kap. Kuyper doet in „Het bepalen van de richting van luchtvaar tuigen' een eenvoudig middel daartoe aan de hand. Vervolgens wordt een onderwerp behandeld, nl. „Over het tac tisch gebruik van zoeklichten voor de nabijverdediging in den be- wegings- en den stellingoorlog en bij den veiligheidsdienst", waar omtrent de Schr., luit. der genie Wilson, opmerkt, dat de Neder- landsche literatuur daarover nog maar zeer schaarsch is Na een korte inleiding gaat Schr. over tot de bespreking van de indeeling en organisatie van zoeklichten, waarbij hij een onderscheiding maakt tusschen beveiligings- en nabijverdedigingszoeklichten- daarna volgt een verkort overzicht van de technische samenstelling van een gaszoeklichtinstallatie. Iri verband met de uitbreiding, die ook het zoeklichtpark bij ons zal ondergaan en het in gebruik nemen van gaszoeklichten, met welker toepassing ook de officieren van de verschillende wapens vertrouwd zullen moeten zijn, kunnen we het artikel, dat zal worden vervolgd, in aller belangstelling aanbevelen. Vervolgens bevat deze aflevering nog: „Het gebruik van het kompas door res. kap. van Leusen, die een gewijzigd soort „patent Bézar beschrijft, „Oprolbare booten" door den huzarenluit. Pieters en „Legerdagen" van luit. Wijnbergen Marineblad 1918 1919, Dejde aflevering. 1 October 1918. Deze aflevering bevat verschillende artikelen welke, hoewel niet alle van groot militair belang, toch wel onze belangstelling ver dienen. Zoo bepleit luit. ter zee Langelaan in „Hoek van Holland, e wach.er van Rotterdam" den aanleg van een marinesteunpunt aan den Hoek en geeft in groote trekken de inrichting van zoo'n steunpunt aan. s Daarna volgt een uit het Fransch vertaalde beschrijving (met een zestal photo s) van de kabelballons van de Fransche marine waarin ons een denkbeeld wordt gegeven van de taak en de wijze van optreden dier ballons. 172

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 182