Politieleger, Gemapende Politie en nog iets. Klaarblijkelijk heeft het Opperbestuur een warme belangstelling naast een krachtige bewondering voor dat, wat in de moe-gevochten wereld genoemd wordt „de volkerenbond". Het is mogelijk, dat die bond „in een behoefte zal voorzien", gelijk de handelsuitdrukking dat noemt, maar 't lijkt toch wat voorbarig om thans, vóór afloop van de eigenlijke onderhandelingen en vóór het sluiten van den vrede, dien volkerenbond reeds als een bestaande grootheid aan te nemen en dienovereenkomstig staatkundige berekeningen uit te voeren. De Hollander is in 't algemeen niet zoo'n rozeroode idealist en daarom verwondert de buitenstaander en leek zich eenigszins, dat het Opperbestuur in Nederland, kort na de jaars wisseling, getelegrafeerd heeft, dat met het oog op dien komenden volkerenbond belangrijke posten op de oorlogsbegrooting voor 1919 zijn geschrapt en dat ook op de begrooting voor 1920 soortgelijke uitgaven niet zullen mogen voorkomen Dit zou kunnen beteekenen, dat de taak van ons leger weer worden zal, zooals die taak vroeger wasals politieleger preventief en, waar noodig, repressief optreden. Een reorganisatie derhalve, waarbij opnieuw het begrip B. V. Zal worden uitgeschakeld, omdat er in een volkerenbond geen plaats is voor eenigen buitenlandschen vijand, welke vijand, mocht hij desondanks eenig snood verove- ringsbedrijf op touw zetten, bovendien ten spoedigste door Professor van Vollenhoven's internationale politiemacht gearresteerd zou worden. Blijft derhalve het begrip I. V., zij het dan ook, dat dit begrip zich in den loop der laatste tien jaren aanmerkelijk heeft gewijzigd. Men was doende, wijl het in de lijn van een ethiscne bestuurs voering scheen te liggen, dezen I. V. als een onaangename herin- (i) Natuurlijk heeft het Opperbestuur zeer geldige redenen gehad om zoo vroeg een dergelijk besluit te nemen, maar die redenen zijn ons in haar vollen omvang nog onbekend, zoodat wij het besluit van het Op perbestuur nog niet op zijne volle waarde kunnen schatten. 179 I. M. T. 12 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 189