5. Onvoldoend gehalte van het Inlandsch Kader. 6. Een gedeelte van het tuchtrecht is gesteld in handen van militair geheel onwetende personen, nl. bestuursambtenaren. 7. Totaal gemis zoowel bij kader als manschappen aan eenig politioneele begrippen of opleiding. Dit zijn wel de voornaamste factoren, welke het korps in zijn tegenwoordige gedaante tot een weinig bruikbaar politioneel machts middel stempelen. Bovendien, en ook dit is een factor van gewicht, is het korps een zeer duur instrument, dat in de zelfbesturende streken van de buitengewesten hoofdzakelijk door die zelfbesturen, en allesbehalve met hun instemming, dient te worden betaald (restitutiepost) en dat daardoor zwaar drukt op de landschapsbegrooting. In ronde cijfers kan men aannemen, dat een brigade politie (20 man) per jaar f 12.000 kost, waarvan f 9.000 ten laste van de zelfbe sturen komen. Bij de meeste bestuursambtenaren bestaat dan ook een streven om zoo weinig mogelijk gewapende politie in hun ressort geplaatst te zien, ook al omdat de practische bruikbaarheid zoo gering is. In het bovenbedoelde artikel in het Soer. Hdbl. wordt hierom trent het volgende aangeteekend „En door haar geringe practische waarde èn bruikbaarheid èn „door de aanwezigheid van troepen is thans de gewapende politie "op tal van plaatsen overbodig. Op plaatsen, waar militaire de tachementen gelegerd zijn, is het gebruikelijk, dat het eigenlijke preventieve werk (patrouilleeren voor machtsvertoon, eventueel op treden tegen tijdelijk verzet of onwil) door den bestuursambtenaar "bij voorkeur aan de militairen wordt overgelaten, hoofdzakelijk, omdat zij beter georganiseerd er. gedisciplineerd zijn en onder „beter toezicht en betere leiding staan. En dan wordt de duur betaalde taak der gewapende politie ter plaatse beperkt tot de „bewaking van de gevangenis en het begeleiden van gevangenen. „Het eerste kan met evenveel succès geschieden door vrij-mandoers „het tweede in de onderafdeeling door bevolkingspatrouilles en "daarbuiten door algemeene politie worden verricht. Zoo werd „bijvoorbeeld een detachement van twintig gewapende politiedie naren op een afdeelingshoofdplaats gedurende een geheel jaar „nergens anders voor gebruikt, dan voor deze twee bezigheden. „En, dit kostte zoodoende ca. f 9.000 's jaars; met vrij-man- doers, bevolkingspatrouille en algemeene politie zou men hetzelfde „resultaat precies voor een tiende gedeelte van deze som bereiken 184

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 194