Èn onder de voor/eerdiensten minder geschikt bevonden soldaten èn onder de gewapende politiedienaren zal men vermoedelijk een vrij groote hoeveelheid bruikbare elementen voor de algemeene politie kunnen vinden. Zoo reeds gezegdachteruitgaan kan die politie, vooral in de buitengewesten, om zoo te zeggen toch niet, terwijl de toevoeging van aan tucht en orde gewende en gedeeltelijk niet al te jonge elementen het gehalte niet anders dan verbeteren kan. Zou men op deze of soortgelijke wijze het gehalte van onze in een politieleger te reorganiseeren armée vermoedelijk beduidend kunnen verbeteren, nog beter zal men hierin slagen, wanneer men bij den aanvang van het reorganisatiewerk het oog gericht blijft houden op een verbetering van de levensvoorwaarden en -om standigheden van den soldaat. Deze verbetering behoeft hier wel niet nader belicht te worden; hoofdzaak zal zijn: opheffing van de ge mengde compagnie; gelijke bezoldiging voor alle rassen naar be kwaamheid verbetering van bezoldiging, kazerneering, pensioenen, enz., terwijl ook in dit politieleger voor den Europeaan slechts plaats kan zijn als kader. En vooral ook voor dit Europeesche kader moeten beter levensvoorwaarden en een loonender toekomst worden ge schapen. Een ander vraagstuk is, hoe de toekomst voor het officiers korps in een dergelijk politieleger zal worden Een moeilijk vraag stuk lijkt mij dit niet. Ons koloniale leger is vrijwel altijd, tot aan de nog vrij recente geboorte van den B. V., een politieleger geweest, waarin voor de officieren een alleszins loonende en eervol le arbeid te vinden was Er zullen dan minder staf- en veldheersas piraties bestaanbaar zijn, maar jonge mannen, die in dat leger nog zullen zien, wat wij er tien jaar geleden en onze oudere kame raden er twintig jaar geleden in zagen, zullen ook in een politie leger een loonend en eervoi beroep vinden. Loonend want bij een reorganisatie tot een politieleger, waarbij waarschijnlijk in de hoogere rangen „gedrang" zal ontstaan en even waarschijnlijk eenige generaals- en kolonelsplaatsen verdwijnen zul len, zal men voor de subalterne officieren alleszins behoorlijke levens voorwaarden dienen te scheppen, die zeer zeker niet mogen achter staan bij de levensvoorwaarden van het korps bestuursambtenaren. Wat en hoe de plaats van de technische wapens in een te vormen politieleger moet worden, ligt buiten de grens van dit betoog. Alleen zij hier aangeteekend, dat naar mijne meening, vooral op Java, de cavalerie als bereden gewapende politie alle recht van bestaan zou hebben. 188

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 198