In een politieleger kan echter van onze infanterieofficieren, evenals dit vroeger het geva! was, meer partij getrokken worden dan tot nu toe, voor het tijdelijk vervullen van betrekkingen bij het civiele bestuur in de buitengewesten. In dit opzicht hebben officieren in het algemeen, ook bij de be stuursambtenaren, een uitstekenden naam gehad. Menigmaal heb ik bestuursambtenaren uit de practische school in den laatsten tijd de wenschelijkheid hooren betoogen om, evenals vroeger, op uitge breider schaal dan thans officieren met het bestuur over primitieve of niet lang geleden gepacificeerde streken te belasten. De aanvulling van het korps bestuursambtenaren ondervindt moei lijkheden. Men is zelfs reeds overgegaan tot de invoeging van officieren in het korps een maatregel, die, vooral door zijn ge volgen, groote ontstemming heeft gewekt. Men zal thans zelfs ge diplomeerde gezaghebbers in het korps voegen een maatregel, die evenzeer ontstemming wekt en welke ook door buitenstaanders, die de praktijk van de bestuursvoering in de buitengewesten hebben medegeleefd, niet met onverdeelde instemming zal worden begroet. De officieren in het politieleger in de buitengewesten zullen een welkome aanvulling kunnen blijken; doordat zij hun bestuurswerk slechts tijdelijk vervullen, kunnen zij bovendien den bestuursamb tenaar in zijn promotiekansen niet hinderen. En dan is er in deze materie nog iets. Doch hiervoor geef ik liever het woord aan een bestuursambtenaar met twintig dienstjaren, nourri dans le sérail, en die in ronde woorden bracht, wat ik velen zijner collega's dikwijls reeds in halve of minder rechtstreeksche bewoordingen had hooren uiten „Dat, wat jullie, officieren, op ons voor hebben, wanneer jullie „tijdelijk met het civiel bestuur belast worden, is je groote mate „van onafhankelijkheid. Wanneer een resident of een assistent» „resident je het leven zuur maakt of wanneer je je niet kunt ver- „eenigen met hun bestuursbeginselen, dan zeg jullie„vlieg op" en „je vraagt ontheffing. Daarmee riskeer je niets. En je tijdelijke, „civiele chefs, die dit weten en hiermee rekening houden of ook „wel moeten houden, behandelen jullie anders, ik zou haast zeggen behoorlijker „Daarbij komt, dat er in jullie korps een geheel andere en veel „meer kameraadschappelijke geest heerscht dan in het onze. De „verhouding tusschen chef en ondergeschikte is er anders en alweer „behoorlijker. Ook tegenover je chefs kunnen jullie je recht krijgen. (1) lk geef het gesprek zoo woordelijk mogelijk weer. A. 189

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 199