(Dinimumafstand. (met 1 fig.) Ofschoon ik omtrent dit onderwerp reeds hier en daar wat schreef (zie o. a. mijne inleiding voor de I. K. V. „Het tactisch gebruik van onze veldartillerie" en mijn opstel „De bewakingsstelling" in dit tijdschrift, Aprilnummer van 1918), werd mij nog herhaaldelijk ge vraagd, wat eigenlijk onder den minimumafstand moet worden ver staan en waarvoor hij dient. Daar ik bovendien van dezen factor nogal eens misbruik heb zien maken, kwam het me gewenscht voor daaraan een afzonderlijk artikel te wijden. „Minimumafstand" is geen phrase. Hij hoort niet bij een artil leriestelling als panden bij een rok. Daarentegen is het begrip mini mumafstand geboren uit een dringende noodzakelijkheid. Het zou dus verkeerd zijn dezen afstand in bevelen te noemen, omdat dit er eenmaal bij behoort. Daarentegen, men moet de noodzakelijkheid daarvan voelen; eerst dan zal men dien afstand op een juisten grondslag bepalen. Het begrip op zichzelf is zeer eenvoudig. Wanneer artillerie in stelling wordt gebracht, zal zij ten allen tijde moeten streven naar een zoo groot mogelijke dekking. Hoe hooger echter de dekking, hoe grooter de afstand zal zijn, die deze artillerie nog juist bereiken kan (men zie o. ade staatjes op blz. 41 van bovengenoemde in leiding, doch leze in het hoofd van de eerste kolom van het bovenste staatje minimum in plaats van maximum). Om dus de grootste mate van dekking te kunnen bepalen, die zij zich kan permitteeren, moet de artillerie zeer juist weten, welken afstand zij nog juist moet kunnen bereiken. Vroeger wist men niet zoo heel goed, waarvoor men de artillerie eigenlijk in stelling bracht. Men dacht, dat dit van zelf wel terecht zou komen, en kon er zich dus moeilijk een denkbeeld van vormen, waar precies de artillerie eigenlijk vuur zou moeten kunnen brengen. Tegenwoordig zijn wij dit stadium, ik kan gerust zeggen geheel, te boven. De eenige moeilijkheid zit wel eens daarin, dat men niet weet, wat men van artillerie kan en moet vergen. Deze moeilijkheid 191

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 201