Waar ik echter tegen opkom, is de toepassing van het recepthoudt alle artillerie voor alles klaar, dan zijt ge uit den brand. Specialiseering is het kenmerk van de moderne oorlogvoering- Er is nog een bijzonder geval, dat niet onbesproken mag blijven,, waarin namelijk de minimumafstand van overwegenden invloed is op de keuze van de stelling, en omgekeerd. Ik heb hier het oog opr het schieten over eigen infanterie. Hoewel het schieten over eigen troepen betrekkelijk weinig werkelijk gevaar meebrengt, mag men hierin toch niet te ver gaan, eensdeels, omdat het vlak over de hoofden van de infanterie scheren der projectielen, dat wapen hoogst onaangenaam moet beïnvloeden, anderdeels, omdat bij een zeer kleine vluchthoogte de geringste fout in de bediening of afwijking door ma- teriëele invloeden de infanterie in onmiddellijk gevaar brengt. Men neemt dan ook aan, dat de kleinste baan, waarmede over infanterie heengevuurd mag worden die van 1COO M. is, aannemende, dat de batterij, de infanterie en het doel in hetzelfde horizontale vlak liggen. Ligt de infanterie hooger dan de lijn batterij - doel, dan moet de kleinst toelaatbare baan grooter worden genomen (de artillerist kan uitrekenen hoeveel), ligt de infanterie daarentegen lager dan die lijn, dan mag de kleinste baan kleiner dan 1000 M. zijn. In de baan van 1000 M. is bovendien de gewenschte verheffing (die men aanneemt ongeveer 6 M. te moeten bedragen) niet overal groot genoeg, om zonder gevaar over de infanterie heen te kunnen vuren Dit is pas het geval op 300 M. van het beginpunt. (Hetzelfde komt ter sprake bij het zoolang mogelijk voortzetten van het vuur, als de infanterie het doel nadert). Uit het voorgaande volgt, aannemende, dat batterij, infanterie en doel in één vlak liggenwanneer een batterij over eigen infanterie heen vuurt, kan zij met geen kortere baan vuren dan 1000 M.; de minimumafstand tot de batterij kan dus nimmer kleiner zijn dan 10 :o M. Daar verder de veiligheid van de infanterie meebrengt, dat, vurende met de baan van 1000 M., de batterij minstens 300 M. achter de infanterie staat, volgt hieruit, dat een batterij, die niet meer dan 300 M. achter de infanterie staat, geen kleineren minimumafstand tot de infanterie kan bereiken dan 700 M. Wil men dus batterijen, die over de eigen linie heen moeten vuren, een kleineren minimumafstand dan 700 M. doen bereiken, dan moeten die batterijen meer dan 300 M. achter de infanterie worden opgesteld. Voor elk bijzonder geval, ook wanneer batterij, infanterie en.< doel niet in hetzelfde vlak liggen, zal de artillerist moeten uitre kenen, waar de stelling kan worden gekozen. 198

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 212