Indien men dit bezwaar onderschrijft, dus de opvoedende kracht, van het leger uitgaande, geheel wegcijfert en slechts het bestaan van een druk kent, zouden daarvoor compensatie kunnen worden gezocht in het toekennen van bijzondere voorrechten. Als het tot vechten komt, zal het zeker niet alleen de intellectueele klasse zijn, die de lasten zal hebben te dragen. Van een ontwrichten der volkshuishouding is met zulk een gering aantal ingelijfden nagenoeg geen sprake. Wat de bereden wapens aangaat, meen ik, dat met twee jaar volstaan kan worden. Ook nu wordt kans gezien bij de bereden artillerie in 1 a 1M jaar van den gemiddelden Inlander een bruik baar stukrijder te maken; de man zou bovendien twee voile jaren blijven dienen en kan in dien tijd van burger tot bruikbaar mi litair worden veranderd. Bij de cavalerie geldt min of meer hetzelfde. Informaties, te bevoegder plaatse ingewonnen, gaven mij de over tuiging, dat in twee jaren van verreweg de meeste Inlanders, dus ook van analphabeten, bruikbare huzaren kunnen worden gemaakt. Alvorens tot het nemen van een conclusie over te gaan, wil ik even bij voorbaat antwoorden op een opmerking, die zeker zal worden gemaakt. Men zal mij namelijk tegenwerpen: Maar de Engelschman, de Amerikaan, werd toch ook tijdens den oorlog binnen het jaar, in 6 a 8 maanden tot bruikbaar soldaat opgeleid en ook niet door uitsluitend geschoolde officieren. Ik zou hierop met een wedervraag willen antwoorden, n.l. deze: Stelt gij, vrager, onzen gemiddelden Inlander op één lijn met den bij uitstek sportieven Engelschman of Amerikaan, met menschen, die geen analphabeet en lichamelijk getraind zijn, die als regel wèl kunnen schieten, soms ook rijden, die weten, wat vaderlandsliefde is en blaakten van strijdlust; die wel begrijpen of meenen te be grijpen, waarvoor ze moeten vechten en die onmiddellijk na de opleiding dus zonder intermitteerend groot verlof te velde gaan, dus niets hebben afgeleerd en te velde eerst nog een voortgezette opleiding genoten Terwijl bovendien de verpleging te velde voor treffelijk was, beter, dan zij in ons betrekkelijk wegenarme Java ooit zal kunnen zijn? Zooals ook Generaal DE Greve terecht aanvoert, is een bepaald quantum intellect evenmin als een tweejarige diensttijd noodig voor alle soldaten. Bij enkele dienstvakken, bij den trein, desnoods ook 219

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 233