en nevenproducten van verschillende industrieën, dus tot meer geconcentreerde, z g. krachtvoedermiddelen. Hiermede hebben wij, die onze paarden tot heden nagenoeg uitsluitend gaba (padi) als krachtvoer hebben toegediend, al zeer weinig ervaring en zuilen bij de vervanging daarvan, dus feitelijk eerst dienen vast te stellen, hoe groot de voederwaarde van deze graansoort zelf is. En dat is niet zoo heel eenvoudig, indien men dit wil doen naar de meer moderne inzichten inzake de voederieer. In vroeger jaren ten minste die methode is hier gevolgd bij de vaststelling van de verhouding, waarin gras en gaba door andere voedermiddelen kunnen worden vervangen stelde men de voedings waarde van een voedermiddel gelijk aan de som van 1 X het per centage koolhydraat (zetmeelstoffen), 2,3 X hel percentage veten 5.5 X het percentage eiwit. Hierin is reeds in zooverre verbetering aangebracht, dat men alleen maar rekening heeft gehouden met het percentage verteerbaar koolhydraat, vet en eiwit. Niet alle schrijvers gebruikten bij die berekeningen dezelfde coëf ficiënten. De bovenvermelde zijn van Greshoff, terwijl KÖni& de voedingswaarde noemdede som van het gehalte aan kool hydraten en het dubbele van het percentage aan vet en eiwit. In elk geval blijkt hieruit, dat bij dergelijke becijferingen van de voe dingswaarde de eiwitten heel wat hooger werden aangeslagen dan de koolhydraten. Dit alles behoort in de voederieer feitelijk reeds tot het verleden, sedert Kellner het begrip „zetmeelwaarde" heeft ingevoerd. Deze onderzoeker heeft n. 1. de zeer juiste opmerking gemaakt, dat men de waarde van een voedermiddel niet mag beoordeelen naar zijn gehalte aan verteerbare voedende bestanddeelen, maar dat men rekening moet houden met het nuttig effect, dat deze hebben Wollte „man auf dem Standpunkte verharren, der bislang eingehalten „worden ist, und die verdaulichen Nahrstoffe einander gleichwertig „setzen, gleichgültig ob sie aus Stroh oder Körnern usw. stammen, „so würden wir gewaltige Fehler machen. Auch genügt es nicht, „die Rohfaser aus der Reihe der produktiven Nahrstoffe als wertlos „einfach zu streichen und alle übrigen Futterbestandteile so zu „behandeln wie vordem; denn auch in diesem Falie setzen wir „uns erheblichen Fehlern aus." Het nuttig effect (de productiewaarde) van de belangrijkste voedermiddelen heeft Kellner proefondervindelijk bij ossen be paald. Het zou voorloopig althans hier te ver voeren om uiteen 238

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 252