In verband hiermede moet de juistheid van de door mij berekende zetmeelwaarde van 10.2 voor Indisch gras, van 70.6 voor gaba als padi toegediend en van 63.7 voor gaba als zoodanig verstrekt, onder zekere reserve worden aanvaard. Ons leger verkeert dan ook vergeleken met andere legers in den uitzonderingstoestand, dat de verteerbaarheid van de beide voor name voedermiddelen voor de paarden niet behoorlijk is vastge steld. Al onze becijferingen geven dan ook slechts benaderingswaar den. Daar ook voor zoover mij bekend in Europa de verteerbaar heid van gaba niet is bepaald (dit voedermiddel komt in geen en kele Europeesche tabel voor en wordt zeer geringschattend en slechts terloops in de boeken over voederleer behandeld), is het nood zakelijk, dat die zoo spoedig mogelijk worde bepaald. Mocht daarvoor in Indië geen gelegenheid zijn, dan ware de hulp in te roepen van een Europeesch proefstation, dat zich met dergelijke aangelegenheden inlaat. De verteerbaarheid van gras zou aan de hand van de hier genomen proeven dan desnoods kunnen worden berekend. Beter ware het echter ook die afzonderlijk te bepalen. Dit zou in elk geval hier moeten geschieden. Wanneer hieronder bij de bespreking van enkele voedermiddelen, welke gaba kunnen vervangen, de verhouding wordt aangegeven, waarin dit zou moeten plaatsvinden, dan is dit dus niet gebaseerd op zuiver wetenschappelijke grondslagen, noch uitsluitend op de door mij berekende zetmeelwaarde van gaba, want die zou tot de conclusie voeren, dat dit graanvoer een hoogere voedingswaarde heeft dan haver, een uitspraak, die de practijk tot heden niet heeft bevestigd. Het tegendeel is waar. De graansoorten, welke voor geheele of gedeeltelijke vervanging van gaba in aanmerking komen, zijn haver, gerst en mais Hiervan wordt slechts het laatste in aanzienlijke hoeveelheden in Indië geteeld. Haver. Behalve op het Idjenplateau wordt, voor zoover mij bekend, deze bij uitstek voor paardenvoer geschikte graansoort op Java niet gekweekt dan misschien hier en daar uit liefhebberij in kleine hoeveelheden. Uit den aard der zaak kan het de gaba ten volle vervangen. Afgaande op de ervaringen met Australische haver bij officierspaarden en racepaarden opgedaan zal dit dienen te geschieden in eene verhouding van 1 K. G. tegen ih P/4 K, G. gaba. Merkwaardig is, dat men vroeger meende, dat haver in subtropisch en tropische landen minder geschikt was, omdat ze te exciteerend 241

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 255