zal het op een of ander wijze moeten worden gebonden. De melasse van den beetwortel bindt men in Europa door turf (turfmelasse). Hier zou dit waarschijnlijk het best kunnen geschieden door dedek en misschien mede door een der beide genoemde boengkilsoorten, door die gemalen daaraan toe te voegen. In welk eene verhouding dit zou dienen te geschieden om tot een droge, kruimelige massa te komen, ware proefondervindelijk vast te stellen, indien zulks niet reeds van de fabrieken, welke er hun werk van maken om diverse soorten van „veevoeder" in den handel te brengen, kan worden vernomen. Daar de samenstelling van de rietsuikermelasse niet al te sterk verschilt van die van den beetwortel, verhoudt de voederwaarde daarvan zich tot die van gaba ongeveer als 3 tot 4. Zij heeft door haar geringer kaliumgehalte niet de onaangename nevenwerking op de nieren, zooals die bij beetwortelmelasse wel eens is geconstateerd. Afgaande op de Amerikaansche mededeelingen kan zij gerust in hoeveelheden van 2 K. G. per dag worden verstrekt. Ten aanzien van de menging van melasse met andere voeder middelen om tot een droge massa te komen, kan men de vraag natuurlijk ook anders stellen, n.l. hoeveel melasse kan men mengen bij 1 K. G. meel van een boengkilsoort en 1 '/2 K. G. dedek van rijst, samen vertegenwoordigende een voederwaarde gelijk aan 3 K. G. gaba? Indien deze hoeveelheid 1 K. G. mocht blijken te zijn, dan zou men eene totale hoeveelheid mengvoer krijgen van 3'l2 K. G., in voederwaarde gelijkstaande met 3K. G. gaba en dit - waar het slechts geldt tijdelijk de gaba te vervangen in dezelfde hoeveelheid kunnen verstrekken als dit graanvoer. Bij deze vraag blijft natuurlijk de quaestie, of in dezen tijd van het jaar - buiten de suikercampagne melasse in voldoende hoeveelheid verkrijgbaar zal zijn, buiten beschouwing. Natuurlijk is het niet noodig overal op dezelfde wijze te voederen en zou men daar, waar de suikerindustrie van minder beteekenis is, zich kunnen beperken tot de vervanging van gaba door boengkil en dedek, en zoo noodig daaraan minder gewilde, gebroken rijst <menir) en gebroken mais kunnen toevoegen en b. v. het volgende mengsel kunnen samenstellen. 1 K G. gemalen boengkil van aard- of kokosnoot 2 K.G. dedek 1 K.G. mais (gebroken) 1 K.G. menir 5 K. G. mengvoer 2 K.G. gaba. 6 K. G. gaba. 245 1 Yï n

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 259