was, vóór dat de „side-slip" begon, hetgeen door verschillende collega's bevestigd kan worden. Van dat afzetten van het contact herinnerde hij zich ook niets meer. Majoor Vogelesang, die mij den raad geeft de oorzaken van vliegongevallen eerst beter te bestudeeren, weet zelf wel, hoe weinig waarde dikwijls gehecht kan worden aan de uitlatingen van personen, die zelf het slachtoffer van een ernstig ongeluk zijn geweest, hoewel zij natuurlijk geheel te goeder trouw zijn. Hoe dikwijls waren hun verklaringen niet in strijd met de met zekerheid door objectieve toeschouwers waargenomen feiten. Het zelfde doet zich dikwijls voor met verklaringen van getuigen in strafzaken, die dan nog niet het honderdste hebben doorgemaakt van hetgeen een gevallen vlieger wedervaren is. De vraag van Majoor Vogelesang, hoe het mogelijk heeft kunnen zijn, dat Kapitein van Bevervoorde in een dergelijken „side-slip" is gekomen, is op verschillende manieren te beantwoorden. Ik meen zelfs gehoord ie hebben, datMaj. Vogelesang zelf in zijn uitlatingen een vrij aannemelijk antwoord daarop gevonden heeft. In dit tijd schrift wil ik daar niet verder op ingaan. Evenals de Heer Leendertz, betoont Majoor Vogelesang zich gevoelig over mijn raad aan het slot van mijn artikel. Beide heeren betoogen, dat ook bij opvolging daarvan, ongelukken toch niet achterwege kunnen blijven. Ik kan er echter niet goed bij, wat voor verschil ten kwade het kan maken, of men mijn raad opvolgt of niet in een volgens den Majoor Vogelesang toch hopeloos geval, nl. bij een „side-slip" op geringe- hoogte. Is men op groote hoogte, dan komt het er weinig op aan, wat men doetdan is er volop tijd, zich te redres- seeren. Ik heb gewaarschuwd tegen de mogelijkheid van het plotseling optreden van drukken op het hoogtestuur, terwijl ik er ook op wees, dat dit optreden begunstigd wordt door een groote hori zontale snelheid van de machine. Opkomende tegen de zinsnede van mijn artikel„dan kunnen dergelijke catastrofes in de toekomst vermeden worden," zegt Majoor Vogelesang, dat aan het vliegen nog altijd een zekere risico ver bonden is, hetgeen trouwens ook met paardrijden, automobielen, enz. het geval is, zij 't dan ook in veel mindere mate. Het is echter mijn streven geweest om door het nagaan van de mogelijke oor zaken der laatste ongelukken te komen tot eene leering voor de toekomst, waardoor het risico wellicht eenigszins verminderd zou kunnen worden. T. 256

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 270