Naschrift II. Ongetwijfeld zal een ieder het waardeeren, dat de chef van een belangrijken dienst, i.e. de commandant onzer vliegafdeeling, zich niet te hoog heeft geacht om zelf te antwoorden op critiek, welke van sommige zijden op den vliegdienst is uitgeoefend; de interes sante mededeelingen van Majoor Vogelesang verdienen dan ook met veel aandacht gelezen te worden. De Heer Vogelesang behandelt o.a. hetgeen ik omtrent de vliegaf deeling in de vergadering van den Volksraad van 3 Dec. 1918 gezegd heb en gaarne maak ik gebruik van de mij door de Redactie geschonken gelegenheid om reeds in dit nummer te antwoorden. Mijne opmerkingen in den Volksraad, in haar oorspronkelijken vorm te vinden in de „Handelingen" en op blz. 76 van den loo penden jaargang van dit tijdschrift, betroffen: 1. het vliegkamp te Soekamiskin. 2. de wenschelijkheid van een luchtvaartkundig ingenieur bij de vliegafdeeling, 3. het vereenigen van de functiën van werktuigkundige en in structeur bij de vliegafdeeling in een persoon, 4. het toekennen van een uitkeering aan de nagelaten betrek kingen van verongelukte vliegers, enz. Ad 1 De Memorie van Antwoord erkende, dat de opleiding der leerlingen-vliegers te Kali-Djati plaats heeft, „tot tijd en wijle af boende n.l. door geregelde vluchten van geoefende en bekwame „vliegeniers in verband met aerologische waarnemingen zal zijn „gebleken, dat het vliegkamp te Soekamiskin voor bedoelde oplei ding geen overwegende bezwaren oplevert" Cl)- Hieruit kreeg ik den indruk, dat men nog niet wanhoopte aan de geschiktheid van het nieuwe vliegkamp voor vliegschool en ik begon mij af te vragen, of het niet beter geweest ware eerst op de bovenbeschreven wijze te laten uitmaken, of Soekamiskin geschikt was voor vliegschool, alvorens tot den aanbouw van een vliegkamp aldaar over te gaan (2). Bleek de plaats voor vliegschool ongeschikt, dan zou men naar iets beters kunnen zoeken. Zoo kwam ik tot mijne opmerking over deze zaak, welke ik besloot met te zeggen, dat een vliegkamp voor oor- logsgebruik hier en een vliegschool voor vredesgebruik elders geen economisch gebruik van de toegestane fondsen is. (1) 1. M. T1918, blz. 1001. (2) Natuurlijk zouden daartoe eenige voorzieningen noodig zijn, maar dit is nog wat anders dan het bouwen van een permanent vliegkamp. 257

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 271