en orde gebaseerd op vrees. Nog te veel wordt de jonge soldaat als kuddedier beschouwd. „Vreemd doet het aan, dat een cadet der bereden wapens wel les krijgt in „paardenafrichtingskunst maar niet in menschenafrichtingskunst". De bezwaren, aan het door hem gewenschte verbonden, onderschat de Schrijver geenszins. Voor den militairen opvoeder acht hij grondige kennis noodig op ieder gebied, dat het gemoed van den man kan bewegen, derhalve zelfstudie in maatschappelijke en cultureele vraagstukken en onderwijs voor aspirant-officieren in karakter kennis^ van dit zakelijk en helder geschreven artikel is wel in de eerste plaats voor hen, die hetzij „op het rapport'hetzij „achter de groene tafel" met lastige gevallen te maken krijgen, warm aan te bevelen. Mr. J. Meihuizen. Genie bij den Trein Op blz. 985, I. M. T., 1918, beveelt S. indeeling van een kleine afdeeling genie vóór den B. T. en A. T. aan op secundaire wegen. Hij wenscht de halve compagnie te splitsen in 3 afdeelingen (1 bi] de voorhoede, 1 bij de hoofdmacht, 1 bij de treinen). In het l.M.l. nummer Januari jl., schrijft op blz. 49 Kapitein van der Poll: „De- zucht om de troepen te splitsen, en dan de zucht om elk onderdeeltje, hoe klein ook, door artillerie te doen steunen, leidt tot een versnip pering van de artillerie, die noodlottig zal worden. Leest men hierin voor artillerie „genie", dan heeft men n.m.m. den ondergrond van het betoog van den Heer S. blootgelegd. Tegen deze tactiek om overal (en dus nergens) voldoende technische hulp ter beschikking te heb ben kan niet genoeg gewaarschuwd worden. Het advies moet zijn „La compagnie du génie n'est divisable en sections que Pou>" le combat d'infanteriecette division ne s'applique pas du tout dans le cas des travaux de campagne." Hoe houden wij de genietroepen zoo lang mogelijk in één hand Door ze velschillende opdrachten niet tegelijkertijd, doch achter elkaar met de volle sterkte te doen uitvoeren, ze daartoe een groote beweeglijkheid te verstrekken en door een bereden pionier officier en een paar onderofficieren (op rijwiel) bij de voorhoede cavalerie in te deelen. Zijn er dan belangrijke hindernissen te overwinnen of uit den weg te ruimen, dan kan daarvan tijdig bericht worden ontvangen bij de genietroepen der hoofdmacht en kunnen deze vooruitgezonden worden. Deelt men a priori volgens het recept van den Heer S. (1) technische troepen bij de voorhoede in, zonder dat scherp omlijnde opdrachten verstrekt unnen worden, (1),_ Dit recept wordt hier reeds tientallen jaren gevolgd. B.v. bij de PEDiR-expeditie ziet men de genietroepen gewoonlijk in halve secties over voorhoede en hoofdmacht der colonnes verdeeld worden. 262

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 276