Uan Hlles Wal. Army Sketching Case Do. 594, een instrument Door nluchtige metingen. (met 2 figuren). In een prijscourant van meetinstrumenten (1) vond ik de afbeelding en beschrijving van bovengenoemd meet- en teekeninstrument. Bij het lezen van de beschrijving kreeg ik den indruk hier met een zeer bruikbaar instrument voor vluchtige metingen te doen te hebben, welke indruk later, toen ik het in handen kreeg, bevestigd werd. Het instrument dient voor het verrichten en tegelijkertijd in tee- kening brengen van vluchtige opnemingen en besraat uit een soort planchet, een boussole en een hellingmeter, welke laatste wat nauw keurigheid betreft, vergeleken kunnen worden met de Smalkalder boussole en het patentniveau. Alvorens tot een beschrijving van het instrument over te gaan, wilde ik op de volgende punten betreffende de opneming nog eerst de aandacht vestigen. De opnemingswerkzaamheden zijn in 't algemeen te verdeelen in het opmeten èn het in teekening brengen van de verkregen uitkomsten. De hiervoor beschikbare tijd zal bij vluchtige opnemingen ge woonlijk zeer beperkt zijn. Hce grootere nauwkeurigheid met het gebezigde instrument in verband met den beschikbaren tijd te bereiken is, hoe beter dit aan zijn doel zal beantwoorden. De bruikbaarheid van een instrument zal dus getoetst moeten wor den aan de eischensnelheid en nauwkeurigheid, welke uitteraard zoowel betrekking hebben op het opmeten als het in teekening brengen. Voor het snel en nauwkeurig opmeten is het noodzakelijk, dat het gebezigde instrument vlug en juist kan worden ingesteld en afgelezen. De snelheid en nauwkeurigheid van het in teekening brengen hangt af van de gevolgde werkwijze. Worden de op de meting betrekking hebbende gegevens opge schreven, dan zal de te vervaardigen schets in het terrein minder nauwkeurig zijn. (1) Catalogue of Curley Engineerings Instruments. Thirtieth Edition. W. L. Curley, Makers. Troy, N. Y., U. S. A. 264

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 280