Worden evenwel de vereischte metingen onmiddellijk in teekening gebracht, dan zal deze denzelfden graad van nauwkeurigheid moeten hebben als de opmeting. De mindere nauwkeurigheid van de schets bij de eerstgenoemde werkwijze komt de snelheid van de opmeting ten goede, doch de hierdoor verkregen tijdwinst wordt te niet gedaan, doordat men later de teekening moet samenstellen. Bij de eerste werkwijze is de juistheid van het in teekening bren gen nog na te gaan, bij de 2e is dit uitteraard niet mogelijk en dit zou als een nadeel van deze werkwijze kunnen worden aan gemerkt. Dit nadeel kan evenwel worden opgeheven, indien men beschikt over teekengereedschap, waarbij het maken van fouten zoo goed als uitgesloten is. Naar mijne meening is men bij de samenstelling van het instru ment er zeer goed in geslaagd om aan de eischen van snelheid en nauwkeurigheid te voldoen, terwijl de mogelijkheid van het maken van fouten tot een minimum is beperkt. Bovendien heeft men gezorgd, dat het instrument zoodanig kan worden ingesteld, dat de geheele opmeting aaneensluitend op de daarvoor bestemde strook papier kan worden gebracht, wat bij de laatstgenoemde wijze van het in teekening brengen zeer gewenscht is. Beschrijving. Het instrument, in 't vervolg kortheidshalve planchet genoemd, bestaat uit een houten plankje, lang 30, breed 15 c. M. In den rechter benedenhoek hiervan is een kompas aangebracht, waarvan de cirkelrond op de magneetnaald is bevestigd. Deze rand is verdeeld in 360 graden en loopt naar het midden schuin op De aluminium boussole doos is geheel afgesloten met uitzondering van een door micaglas beschermde opening, waardoorheen de rand kan worden afgelezen zoowel van boven ais bij het richten, waarbij het planchet horizontaal ter hoogte van het oog wordt gehouden. De vizierinrichting bestaat uit een korrel en een keepde vizierlijn gaande over het middelpunt van het kompas, is evenwijdig aan den linkerzijkant van het planchet. Aan de bovenzijde van het planchet bevindt zich een ronde alu- miniumplaat, waarop een dunnere ronde plaat is bevestigd, welke verwisseld kan worden en verdeeld is in graden, becijferd in de richting van de wijzers van een uurwerk. Van uit het middelpunt van deze plaat zijn stralen getrokken naar de verdeelstrepen 05, 10 enz. terwijl de stralen naar de tusschengelegen verdeelingen alleen aan den omtrek zijn aangegeven. (1) Voor het gebruik in de tropen zou het gewenscht zijn, dat de alu minium onderdeelen vervaardigd werden van een ander metaal. 265

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 285