Aan den buitenomtrek van de plaat is nog een verdeeling in graden aangebracht en in dezelfde richting becijferd. Het nulpunt van deze becijfering begint bij het cijfer 270 van de hiervoren genoemde. Met hetzelfde middelpunt zijn concentrische cirkels getrokken, waarvan de stralen 1 m.M. verschillen. In het middelpunt is de plaat draaibaar om een as, welke be vestigd is aan een L-vormige platte staaf. Aan den voorkant van den eenen arm is een cylinder aangebracht, waardoor heen een koperen ronde staaft is geschoven, welke aan den voorkant van het planchet aan de uiteinden is bevestigd. Aan den achterkant van dezen arm steekt een nok uit, welke onder een metalen strook geschoven is. Deze strook bevindt zich aan den achterkant van de groef, die in de lengterichting van het plankje is aangebracht. In deze groef ligt de andere arm, aan het uiteinde waarvan een koperen plaatje m i index streep is aangebracht. De aluminium plaat kan tusschen dit plaatje en den arm vastgeklemd worden, met behulp van een schroef. De L- vormige staaf met de daaraan bevestigde plaat kan naar rechts en naar links verschoven worden en met behulp van een schroef aan den cylinder op ieder gewenscht punt worden vastgezet aan de ronde staaf. Aan den voor- en achterkant van het planchet zijn ronde koperen rollen aangebracht, elk voorzien van een buiten het planchet uit stekenden knop en waaromheen het papier wordt bevestigd, dat over de ronde plaat wordt gespannen. Aan de onderzijde is het planchet voorzien van een hellingmeter, waarmee positieve en negatieve hoeken tot 20 graden kunnen worden afgelezen. Bij het gebruik van dezen hellingmeter wordt de hiervoren ge noemde vizierinrichting gebruikt. Het te gebruiken papier moet doorschijnend zijn. Gebruik. Steek het eene einde van het papier in de gleuf van de onderste rol en draai aan den uitstekenden knop tot het papier voldoende stevig zit. Plaats vervolgens het andere einde in de gleuf van de bovenste rol en draai deze tot het papier gespannen is. Is de algemeene meetrichting niet bekend, dan bepale men deze door te richten op een ver verwijderd punt in de richting van de meting, waarbij men drukt op den knop aan de onderzijde van het kompas, waardoor de magneet zich vrij kan bewegen. Hierbij moet worden zorg gedragen, dat het planchet horizontaal wordt gehouden, en de rand eerst wordt afgelezen, als deze stil ligt. Draai vervolgens de schroef, waarmede de ronde plaat is vastge klemd, los en draai de plaat tot de verdeelstreep van de buitenste verdeeling, overeenkomende met het afgelezen azimuth, zich bevindt tegenover de indexstreep en zet de plaat vast. Hierdoor bereikt men, dat de algemeene meetrichting komt in de lengterichting van de strook papier. 266

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 288