c, Kies op het papier een beginpunt bij voorkeur in het midden, schuif het middelpunt van de ronde plaat er onder en trek van uit dit punt een lijn naar de deelstreep 340 (binnenste verdeeling) van voldoende lengte om den afstand naar de volgende standplaats uit te kunnen zetten. Meet den afstand af naar de volgende standplaats, stel 400 M. Voor de schaal 125.0,;0 is dit cp de teekening dus 16 m. M. of 16 cirkels, zijnde de afstand tusechen 2 cirkels in dit geval 25 M., en geef de nieuwe standplaats aan door een punt. Breng het middelpunt van de plaat hieronder en handel op gelijke wijze om de plaats van het volgende standpunt aan te geven. Indien bij de meting blijkt, dat de algemeene richting plotseling, verandert, zoodat de teekening van de opmeting zijwaarts buiten het papier valt, ga als volgt te werk: Trek nog een noordüjn door de 0 en 180 graden (binnenste verdeeling) evenwijdig aan de eerste en rol het papier aan de onderzijde op, ten einde een ruimte open te laten. Bepaal de nieuwe meetrichting, draai de plaat als hiervoor is aangegevenklem deze vast en zet de nieuwe noordlijn uit. Wanneer bij het voltooien van de opneming de strook papier wordt doorgeknipt op de plaatsen, waar de algemeene richting verandert, en de noordlijnen op elkaar worden geplaatst en even eens de overeenkomende standpunten, dan heeft men de geheele opmeting aaneensluitend in teekening. De noordlijnen van de gedeelten van de opmeting, welke tot een. algemeene richting behooren, moeten nauwkeurig worden geteekend bij het begin en het einde. Door het gebruik van doorschijnend papier kunnen van de op meting zoo noodig blauwdrukken worden vervaardigd. Volledigheidshalve is hieronder uit bedoelde prijscourant nog onver taald overgenomen de daarin vermelde prijs van het instrument en van de verschillende artikelen, welke er afzonderlijk bij verkrijgbaar zijn. No. 594 Army Sketching Case, Glenn S. Smith, patent, with one protractor card as selected, and clinometer attachment. As illus trated with a swiveling strap, with buckel attached to the under side of the board3 22.50 Extra protractor Cards, each 1.0Q. Distance between each circle inch to 1 mile. 65 ft, or mile Scale A, 1 Scale B, 2 Scale 3 Scale D, 1 mile 52,8 t, or-— mile :o 240CO±- and and mile 1 to 48000 J- mile 268 l 40 100 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 290