Ouerzicht Dan nederlandsche militaire tijdschriften. Militaire Spectator. No. 11. November 1918. In deze aflevering geeft de Luitenant der Genie van Os een zeer duidelijke en leerzame uiteenzetting van het wezen der draadlooze telegrafie en van hare waarde als gemeenschapsmiddel voor mili taire doeleinden. Schr. heeft zijn stof in verschillende hoofdstukken ingedeeld, welker opsomming hieronder een indruk kan geven van hetgeen de lezer alzoo zal aantreffen; hierbij mag niet onvermeld blijven, dat Schr. nergens te veel in de technische details afdaalt, zoodat zijne uiteenzettingen door een ieder zijn te volgen. De verschillende hoofdstukken zijnalgemeene opmerkingen, het wezen der D. T., algemeene samenstelling van een draadloos station, algemeene indeeling der stations, reikwijdte, storingen, bedrijfszekerheid, belastingsmogelijkheid. Het artikel, dat in de volgende aflevering zal worden beëindigd, draagt tot titel: „Radio- telegrafische seingemeenschap". Kapitein Jhr. Calkoen, commandant van een wielrijders compag nie, geeft „Eenige aanteekeningen over wielrijders" en bestrijdt daarin de verkeerde opvattingen omtrent het gebruik der wielrijders. Het artikeltje geeft den indruk, dat de Nederlandsche wielrijders compagnieën over het algemeen volgens andere beginselen worden gebezigd dan onze afdeeling strijders-wielrijders. „De geest in het leger", wederom een artikeltje van den vrucht baren schrijver, Kapitein DE Gelder, die thans opwekt tot op heffing van den slappen en onverschilligen geest in het Nederland sche Leger en daartoe verschillende maatregelen aan de hand doet. Hoe we ook schrijvers goede bedoeling waardeeren, toch twijfelen we of met de door hem aangegeven middelen gelet op de teekenen des tijds nog wel iets in de gewenschte richting zal zijn te be reiken. Verder bevat deze aflevering nog een historische studie„De vorming en de samenstelling van Prins Maurits' Hoofdkwartier in 1599" van Majoor v. Dam V. Isselt; voorts het vervolg van: „Het gebruik van gewapend en ongewapend beton bij verdedigings werken" door den Luitenant der Genie de Man (zeer technisch, met tal van formules en berekeningen), benevens het op 23 October afgesloten Militair Politiek Maandoverzicht. Moge dit laatste zijn 27 L

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 293