geheelen diensttijd bij dat gedeelte van het wapen, waarvoor zij zijn opgeleid. Mij dunkt, dat deze desiderata ook voor onze artillerie, voor zoover nog noodig, in vervulling zouden kunnen gaan. Verder levert Schr. eenige beschouwingen maar aanleiding van het artikel van Kol. LOGGER in de September-aflevering van het Art. Tijdschr. over „Beginselen nopens de organisatie van houwitser batterijen" Voor ons is hieruit van belang, dat Schr. het per soneel dier batterijen niet wil samenstellen gedeeltelijk uit vesting artilleristen, gedeeltelijk uit kader en stukrijders van de bereden artillerie, doch de noodzakelijkheid betoogt, dat de houwitserafdee- lingen haar eigen personeel in allen deele volledig opleiden. Een en ander wordt uitvoering door Schr. uiteengezet, die ook wijst op de omstandigheid, dat de militie van de vesting-artillerie maar 814 maand, die der veld-artillerie 2 jaar eerste-oefening heeft, een factor, waarmede ook wij rekening zullen hebben te houden, wan neer het tot een uitbreiding van onze houwitserafdeelingen met paardentractie mocht komen. „Vuurleiding bij de bereden artillerie", een kort opstelletje van Kap. Harmsen met naschrift van Kap. Nauta Pieter, over inschieten met G. K. middels wijziging van de tempeering, dan wel van den terreinhoek, derhalve de steeds bruiante kwestie: baan öf spring- afstand bepalen. Vervolgens: „Een episode uit den slag bij Kamerijk", vertaald uit de Militarzeitung", een levendige schildering van het steunen van de infanterie door in ommiddellijk verband met haar oprukkende bereden artillerie. De aflevering bevat ook nog een causerie van S. Kalff over „Historische kanonnen", waarin natuurlijk het kanon van Loear Batang (benedenstad Batavia) niet is vergeten. Ten slotte nog een boekbespreking en overzicht van tijdschriften. Mavors No. 10. October 1918. „Behandeling van munitie door den troep", dezen titel geeft res. Ie Luit. Doornink aan zijn opstel, doch hij begint met te zeggen, dat het opschrift beter zoude luiden: „Mishandeling van munitie door de soldaten". Van die mishandeling geeft Schr. verschillende staaljes, waaraan hij vastknoopt een beschouwing over de schadelijke gevolgen van het gebruik van zulke munitie en ten slotte ook een bespreking wijdt aan de samenstelling van de munitie. Luit. WiLSÖN zet zijn artikel over het tactisch gebruik van zoek lichten voort en behandelt thans de indeeling van gaszoeklichten in den veldoorlog, waarbij hij ook een voorbeeld van zoodanig indeeling geeft; ook dit deel van het artikel willen we in de be langstelling van onze lezers aanbevelen. (1) Zie ook de bespreking daarna op bldz. 169 van dezen jaargang. 273

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 295