op die Brandenburger Poort, hoe het weet en wacht, dat de zege vierende troepen daar weder zullen binnenrukken, zooals in 1871. Als men in Berlijn op tal van plaatsen de groote landkaarten ziet uitgestald, waarop de succesen der Duitsche Legers staan aangegeven, dan begrijpt men, hoe het voor eiken Duitscher een oneindig trotsch gevoel moet zijn, dat te aanschouwen; hoe zij, die verwanten zelfs in nederigste rangen bij het leger te velde hebben, een nog trot- scher gevoel moeten hebben„Onze jongen heeft daartoe bijge dragen", en hoe zelfs voor hen, die zonen, broeders, echtgenooten hebben moeten verliezen, een trotsche en troostrijke gedachte zal wezen: Hij was er bij, toen die successen voor het Vaderland werden behaald Naast het vertrouwen op eigen kracht treft in het bijzonder ook de totale afwezigheid van alles, wat zweemt naar minachting van den vijand. Ik heb geen onvriendelijk woord, laat staan schimp scheuten of scheldwoorden (die men in zelfs officiëele uitlatingen van Ententemannen wél verneemt) over de tegenstanders gehoord; daartegen dikwijls uitingen, getuigende van zeer groote waardeering voor den moed der vijanden. Speciaal de Franschen werden bij zonder hoog geprezen voor hun schitterende dapperheid en uitmun tend gedrag te velde. Naast die waardeering werd ook veel uiting gegeven aan het medegevoel, het medelijden voor de enorme offers, die in de -eerste plaats Frankrijk aan de Somrne moest brengen, offers, die voor het kinderarme land zooveel te moeilijker te dragen zijn, en zulks te meer, omdat vóór den Somme-slag bijna alle Fransche regimenten hun jongste en krachtigste soldaten hadden moeten afstaan. De aanvoer van nieuwe troepen, van munitie en artillerie, de verplaatsing van troepen aan Fransche en Engelsche zijde, waren reeds in den loop van de maand Juni 1913 door Duitsche vliegers gemeld. Er werd dus wel iets in grooten stijl verwacht, doch de Duitschers, die in dien tijd juist veel troepen vóór Verdun en op de uitgestrekte andere fronten noodig hadden, konden niet dadelijk het noodige daartegenover stellen. Het gevolg was, dat de eerste en tweede linie der Duitschers door eene volgens Duit sche mededeelingen tienvoudige overmacht overhoop geloopen werden. Om een staaltje te geven van de ophooping van troepen, diene, dat in het frontgedeelte Maricourt Montauban, over een uitgestrektheid van even 2 K.M., zes Fransche Divisies waren samengetrokken. Aan ge schut stonden op sommige plaatsen tot 50 stukken op 100 M. front- 280

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 304