gelijk geïmproviseerd afweergeschut nog slechts bij uitzondering voor; men bezigt er dan buitgemaakte vuurmonden voor. Alle Duitsche vliegtuigen, die ik zag, in de lucht en in ettelijke vliegkampen, waren tweedekkers. Deze schijnen boven de eendek kers verre de voorkeur te verdienen wegens hun meerdere betrouw baarheid en stabiliteit, al is het bekend, dat de zeer bekwame, alom betreurde Hauptmann Boelcke bij voorkeur een eendekker bezigde. De nieuwste modellen hadden een snelheid van 200 K. M. per uur en stijgen tot 53C0 M. hoogte. De bovenzijden van de draagvlakken der vliegtuigen zijn geschil derd met in elkaarvloeiende banen van zeer donkergroen, bruin en lichtgroen, de onderzijden zijn lichtgrijs geschilderd, een en ander om zoo min mogelijk tegen de aarde, resp. de lucht af te steken. Bij den vliegdienst zijn helderbrandenae (blijkbaar magnesium) lichtkogels in gebruik, die uit een pistool worden afgeschoten en in de eerste plaats dienen om eventueel op een Duitsch vliegtuig afgegeven vuur van eigen artillerie onmiddellijk te doen ophouden. Overigens kunnen daarmee uit den aard der zaak allerlei af te spreken seinen worden gegevenik zag ze dan ook meermalen afschieten tegen dat een vliegtuig zijn kamp weder bereikte. De roetwolkjes om met Morse-teekens seinen uit vliegtuigen te geven, worden niet meer gebezigd; men geeft nu altijd de berichten langs radio.telegrafischen weg. Hier moge even vermeld worden de sportbroederschap, die nog altijd onder de vijandelijke vliegers bestaat, ook nadat de uit een gezond militair oogpunt zeer afkeuringswaardige, al te groote verbroe dering en vriendschappelijkheid der tegenover elkaar staande loop graafbezettingen, zooals die ons uit het eerste jaar van den oorlog bekend is, reeds lang verdwenen is. Eene zeer sympathieke uiting van deze sportbroederschap was b. v. het doen neervallen van een krans voor hun gevallen vijand Boelcke door Engelsche vliegers. Ook werden de Engelsche vliegerofficieren in een verzamelkamp voor krijgsgevangenen door hun Duitsche sportbroeders aan tafel genoodigd. Deze (vier) Engelsche vliegerofficieren sprak ik den eersten dag van mijn verblijf aan het front. Een van hen, het is on gelooflijk, had gemeend, dat hij bij zijne gevangenneming door de Duitschers zou worden gefusilleerd. Twee der hier bedoelde Engelsche vliegerofficieren waren nog zeer jong, pas 18 jaar oud. Dergelijke jonge militairen zijn evenals de zeer ouden uitzonderingen, evenzeer aan Engelsche en Franscheals aan Duitsche zijde en dan, voor zoover ik kon nagaan, altijd vrijwilligers. 288

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 312