practijk van den oorlog gedurende 5 of 6 maanden als soldaat heb ben leeren kennen, naar cursussen in het binnenland gezonden, waar hun in ongeveer 2 maanden de voor de rangen van „Unter- offizier" of „Feldwebel" vereischte theoretische kennis wordt bijge bracht. In dien rang vertrekken zij weer naar het front en worden daar na eenigen tijd tot officier bevorderd. Met onderofficieren en minderen, die (c.q. trapsgewijze) wegens schitterend gedrag te velde tot officier bevorderd worden, wordt op overeenkomstige wijze gehandeld; zij gaan dan na hunne be-' vordering naar bedoelde cursussen. De verliezen aan officieren en manschappen zijn zeer groot, dat valt natuurlijk niet te ontkennen. Toch worden die dikwijls van vijandelijke of neutrale zijde nog sterk overdreven. Ik herinner mij, hoe ik voor mijn vertrek naar Europa meermalen in Indische Bladen las"Deste Pruisische verlieslijst bevatnamen, hetgeen met de vorige lijsten te samen een totaal geeft vanverliezen voor- het Pruisische leger". Dit nu gaat heelemaal niet op. De ver- liesiijsten geven alles aan, de licht- en de zwaargewonden, gesneu velden, vermisten, gevangenen. Tal van namen komen er meerma len op voor, zoo b.v. in geval iemand, die eerst gewond vermeld was, later sterft; een vermiste wordt nog eens vermeld, wanneer later blijkt, dat hij gevangen genomen of gesneuveld is. Verder komen in de lijsten meermalen „verbeteringen" voor tot een niet onbelangrijk aantal, die door een onvriendelijke pers ook weder als „namen" en dus als verliezen worden meegerekend. De verre weg grootste correctie moet echter aangebracht worden voor de tallooze licht- en vele zwaargewonden, die na hun herstel weder dienst gaan doen en derhalve geenszins als definitieve verliezen geboekt mogen worden. Alle, ook de geringste verwondingen, die in de ambulances, verbandplaatsen, veldhospitalen enz. behandeld worden, worden in de verlieslijsten vermeid. Men verzekerde mij van officieuse zijde, dat 91,7% der Duitsche gewonden weder her stellen. Daar de bewonderenswaardige organisatie van het Duitsche Le ger en het Duitsche Rijk voor een groot deel berust op orde, re gelmaat, nauwgezetheid, komt het mij volkomen aannemelijk voor, dat ook het opmaken der verlieslijsten ordelijk, regelmatig en nauw keurig geschiedt en dat die dus veilig als betrouwbaar aangeno men kunnen worden. Naast orde, regelmaat en nauwgezetheid kan men behalve nog een aantai andere goede eigenschappen van het Duitsche volk ook 290

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 314