derofficieren worden geschilderd als bijzonder goede soldaten. De jongeren, eerst betrekkelijk kort aangesteld, waren bij de manschap pen weinig bemind, omdat zij zich te veel inbeeldden en meenden bijna onophoudelijk aanmerkingen te moeten maken. Eveneens waren de oudere officieren in hooge mate geacht en bemind wegens hun kunde en ervaring, terwijl de jonge officieren als dikwijls be denkelijk onervaren werden beschreven, ook door hun eigen on dergeschikten. De discipline zou in het Engelsche leger buitengewoon streng zijn, volgens oude Territorials strenger dan zij in 't Duitsche leger zijn kan, eene bewering, welke mij hoogst onwaarschijn lijk voorkomt. De briefcensuur was buitengewoon strengde strengste bevelen werden uitgevaardigd en telkens herhaald om een volmaakt stilzwijgen over legerzaken in acht te nemen. Er gingen verhalen, dat infanteristen, welke aan artilleristen ge vraagd hadden, waar hun batterijen lagen, voor den krijgsraad waren gedaagd. In het door ons bezochte krijgsgevangenenkamp werden ons ook vertoond ettelijke modellen op kleine schaal van de z. g. tanks, welke modellen vervaardigd waren naar aanleiding van verkla ringen van krijgsgevangenen en van eigen soldaten. Het was toen in den tijd, dat de tanks nog niet lang te voren hun eerste optreden hadden gemaakt; er zijn sedert echter reeds zooveel be schrijvingen van deze pantserkasten gekomen, dat ik mijn aantee- kenningen over vorm en bewapening voor dit zooveel later ver schijnend artikel gevoegelijk kan laten rusten. Het aanvankelijk door de tanks behaalde succes werd toege schreven aan het moment der verrassing bij hun eerste optreden. Overigens werd er.in November 1916 aan Duitsche zijde weinig meer van verwacht. Een Duitsch generaal zei er van tegen mij „Die Tanks haben sich blamiert". Zij zijn in den loop van 1917 weer opgetreden, nu in groote eskaders bij elkaar (op een punt vóór den Chemin des Dames zag ik er verscheidene bijeen aan flarden ge schoten liggen), maar het gehoopte succes is ook bij dit nieuwe optreden uitgebleven. In November 1916 was het oordeel der ge vangen genomen Engelschen zelf zeer verschillend. Sommigen verwachtten er nog veel van, anderen en wat wel teekenend was, speciaal zij, die tot de bediening ervan behoord hadden lieten er zich zeer ongunstig over uit, noemden ze „deathtraps" of zeiden, zooals van één man uit een tank werd aangeteekend„Common sense ought to tell anybody that it is rot". 294

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 318