Gasaanvallen. De gaswolken blijken onder de daarvoor gunstigste omstandigheden tot op 10 K. M. haar werking nog te doen gevoelen. Gasmaskers. De bij het Duitscha leger in gebruik zijnde gas maskers hebben een afschroefbare bus, waarin de chemicaliën zich bevinden, waarvan de voorraad voldoende is om gedurende twee uren beveiliging tegen het gas te verschaffen Duurt een gasaanval langer, dan kan een reservebus worden opgeschroefd, waarbij telkens 2 man elkaar helpende eene blijft de bus voor houden en schroeft den ander die zoolang zijn adem geheel moet inhouden en tijdelijk de opening in het masker met de hand moet afsluiten de reservebus op het masker. Loopgraafhelmen. Van de Engelsche en Fransche loopgraaf helmen werd mij een exemplaar ten geschenke gegeven. De Engelsche is van dikker staal dan de Fransche (gewicht resp. 1 en 0,8 K. G.) en heeft een minder sierlijken vorm. Het Duitsche model is practischer; het geeft beter bescherming aan de slapen en den nek en is vermoedelijk nog iets dikker van metaal dan de Engelsche helm. Lichtvuurpijlen. Voor verlichting van het voorterrein worden hoofd zakelijk lichtkogels, „Leuchtraketen," e. d gebezigd. De electrische zoeklichten voldoen nietzij worden te spoedig gedemonteerd, zelfs door toevalsvuur, verlichten ook eigen troepen en deelen van eigen stellingen. Bij een nachtgevecht, dat wij bijwoonden, zag ik geen enkel zoeklicht gebruiken, maar zeer veel „Leucht- rakefen" en lichtkogelsbij die gelegenheid werden ook opgemerkt roode lichtkogels. Deze werden door de posten, welke in de loopgraven achterbijven, wanneer de rest der bezetting in de schuilplaatsen gaat, afgeschoten en houden het verzoek in om sper vuur of stormvuur, af te geven door en daarvoor aangewezen batterijen. Ten slotte nog een paar losse aanteekeningen Kragen op de uniformen. De liggende kraag voldoet uitstekend, veel beter dan de staandelaatstgenoemd model werd aan het front slechts bij hooge uitzondering gezien en kwam alleen nog voor op oudere uniformen, die werden afgedragen door het schrijversperso- neel en de étappetroepen. Beenwindsels (puttees) zag men slechts bij uitzondering dragen: de troep draagt de halfhooge laarzen van het bekende model: ook werden door officieren en enkele manschappen wel beenkappen Zie voor latere verbetering onder II. Chemin des Dames en Riga- front, 296

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 320