koelies bij het hooren van geschutvuur zoo onrustig werden, dat vervanging door Infanterie, die daardoor aan haar eigenlijke taak werd onttrokken, noodzakelijk was. In het Wetenschappelijk Jaarbericht der I. K. V. '16 wijst de Ka pitein Beumer op het uitgebreide spoorwegleger in F r a n k r ij k, dat uit actief dienende spoorwegambtenaren bestaat. Het komt mij daarom voor, dat het een besliste fout is geweest de oorspronkelijke sterkte der Spoorwegafdeeling tot de tegenwoor dige a 1 Luitenant en 24 Europeanen (zie Algemeene order 1915 No. 48 103) terug te brengen en te vermeenen, dat de vroeger aan de Inlanders toebedeelde taak voortaan wel door S. S. koelies zou kunnen worden verricht terwijl men bij de telegraafafüee- ling juist de burgerwerkkrachten door militairen heeft vervangen en in buitenlandsche legers de sterkte aan spoorwegtroepen steeds is uitgebreid ondanks de reusachtige vlucht, die de toepas sing van andere verkeersmiddelen heeft genomen, met name die met autotrekkracht Op blz. 175 W.J. 1914 wordt als reden voor die inkrimping opgege ven, dat, aangezien we toch niet in staat moeten worden geacht een W. J. 1913 blz. 509. W. J. 1912 blz. 85. Wir sehen Alles in Allem, dasz jede der drei Betriebsarten, die für den Landtransport jenseits des Etappenhauptortes in Betracht kommen, ihren eigenen und von dem der ónderen verschiedenen Werth besitzt: 1.— Fuhrbetrieb als beweglichster Element, im Operationsgebiet der fechtenden Truppen und in den letzten Auslaüfen der Etappen. 2.— Feldbahnbetrieb, für langere Betriebsdauer auf derselben Strasse bestimmt, am Etappenhauptort beginnend und zur Verlangerung des Voll- bahntransportes möglichst weit in das Etappengebiet hineingeführt. 3.Selbstfahrerbetrieb, soweit nur Strassenfahrten in Betracht gezogen werden, als Bindeglied zwischen den beiden erstgenannten. Strassenselbstfahrer können Fuhrkolonnen und Feldbahnen nicht ersetzen, wohl aber sie erganzen. (Fuhrkolonne, Motorfahrzeug und Feldbahn, K. Z, 1900). So gestalltet doch bis jetzt die Technik noch nicht eine erfolgreiche Verwendung desselben (Selbstfahrer) auf Kriegsschauplatzen, die an festen Wegen Mangel leiden. Fehlen hier auch Wasserstrassen, so gewinnen die Schienenwege in hervoragender Weise an Bedeutung. (Feldbahnübung der deutschen Eisenbahntruppen 1901 K. Z. 1902) 303

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 328