voor de verdediging de commandant der genie het bevel heeft, doch die gedurende den verderen loop der vijandelijkheden rechtstreeks haar bevelen van den vestingcommandant ontvangt. De Duitsche voorschriften zeggen dienaangaandeDe comman dant der genie staat aan het hoofd van den bouw en de exploi tatie der veuingbanen, stelt het gewone exploitatieplan vast in gezamenlijk overleg met den artillerie-commandant en stelt bepaalde baanvakken met bijbehoorend rollend materieel ter beschikking van de sectorcommandanten. (Met de banen, die voor den aanvoer van van artilleriebenoodigdheden dienen, heeft de commandant der genie geen bemoeienis.) (R. d G. 1905) Zie ook M. A. u. G 1910. biz. 6C9, e.v. „Französische allgemeine Instruktion vom 30-7-'C9 über den Belagerungskrieg". Verder zal men ook, wat andere banen betreft, de verhouding moeten regelen tusschen de personen, in wier handen de leiding van de exploitatie berust en aan wien het toezicht op den bouw van nieuwe banen of groote herstellingen is opgedragen In Oostenrijk en Duitschland heeft men deze dubbele taak aan één persoon toegewezen. (Zie „Behelf zum Studium der Militaitechnik. Heft" I en „Strategische-taktische Aufgaben nebst Lösungen. Heft 10. Die Schmalspurige Feldbahn und die Landetappenstrasz Laatst genoemd werkje bevat een toegepaste studie op dit gebied.) Aan technische spoorwegtroepen zal in verband met den lang- gestrekten vorm van Java zeer zeker een belangrijke sterkte noodig zijn. De overste van der Weijden stelt in zijn brochure dit aantal op 1 bataljon buiten divisieverband. Het komt mij voor, dat er de voorkeur aan moet worden gegeven een deel van het technische spoorwegpersoneel van af den aanvang der vijandelijkheden aan de divisies toe te voegen, opdat de divisie-commandant tijdig over dit personeel kan beschikken bij belangrijke uit te voeren vernielingen en herstellingen. Dit zou onnoodig zijn, wanneer wij beschikten over „des detachements (spécialisés) des ouvriers de chemin defer chez les compagnies de sapeurs"'(R. d. G. '05). De toute nécessité, on doit codifier et unifier tous ces services de fagon k réaliser des economies notables, une grande rapidité d'exécution et un rendement maximum (R. d. G. '09;. Wanneer we niet over voldoende spoorwegtroepen beschikken, zooals thans het geval is, zal de te verrichten spoorwegarbeid echter noodge dwongen op de schouders der veldpioniers gelegd moeten worden. (K. W. '11—'12 blz. 575). Zie ook deel 111 Handboek Technische Dienst voor de veldcompagnieën van het Korps Genietroepen 23). 304

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 332