zijn met die belangrijke vernielingen fortificatie-opzichters belast, die jaarlijks in het kamp van Zeist eenige springoefeningen komen bijwonen). Voor troepen, uitgerust met voorbereid brugmateriaal, waarmee vrije spanningen tot ruim 50 M. kunnen worden bereikt, vormen zelfs de grootste brugvernielingen nog een betrekkelijk gering op onthoud, zoodat de daarmee verkregen voordeelen in vele gevallen niet opwegen tegen het met die vernielingen gepaard gaande kapi taalverlies. (R.d.G. '07, blz. 70). Volgens punt 1104 Handbuch für Unteroffiziere der k.u.k. Eisen- bahntruppe kan een brug van 57 Meter vrije spanning (systeem Kohn) in 40 uur geslagen worden, mits alle voorbereidingen voor het mon- teeren getroffen zijn.-Echter vereischt de bouw van het „Montierungs- geiüst" (hulpbrug, lichte hout-of ijzerconstructie) het leeuwendeel van den benoodigden tijd, zoodat de duur van den geheelen brugslag voor verschillende spanningen afwisselt tusschen 8 en 14 dagen. Alleen goed uitgevoerde vernielingen veroorzaken dus eenig op onthoud. Zijn onze voornaamste spoorwegbruggen en tunnels tot in de puntjes tot vernieling voorbereid en hebben we voldoende springstof om deze vernielingen zoo noodig tot stand te brengen? Ons handboek schrijft voor minstens 20 M. brug te vernielen; moet dit niet 50 M. zijn In het bijzonder moet een groote mate van kundigheid op spoor weggebied van de Officieren geeischt worden. In „Entwicklung und Organisation der Verkehrstruppen" in K. Z. 1909 zegt de schrij ver, dat de a.s. spoorwegofficier naast een grondige opleiding in militairen zin en in den eigenlijken spoorwegbouw en het bedrijf, uitgebreid onderricht moet ontvangen in machinenbouw, constructie van kunstwerken, kennis van bouwmaterialen, electrische telegrafie, sterkstroomtechniek en automobielwezen. Evenzoo wordt in een artikel in de R.d.G. van Januari 1914 de gevolgtrekking gemaakt, dat het voor een behoorlijke vervulling van zijn taak noodzakelijk is, dat de a s. officier, bestemd voor den dienst bij de spoorwegtroepen, zich op dat gebied specialiseert Experience de construction de voie ferrée militaire en Allemagne. Revue Militaire Suisse 1916 No. 11. Chronique Autrichienne leze men op dit punt ook eens na. Dat men de noodzakelijkheid van die specialiseering bij ons wel door voelt, blijkt uit de verdere opleiding van officieren (na afloop derstudie- aan de K.M.A.) op het gebied der radio-telegraphie en het verlich tingswezen. 311 I. M. T. 20 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 339