De uitrusting der troepen, zooals die is opgenomen in de Genie order No. 17, zal waarschijnlijk niet meer aan de behoeften vol doen, die daaraan blijkens de laatste oorlogservaringen moeten wor den gesteld. Dit vraagstuk vereischt een grondige studie. Op een enkel punt vestig ik de aandacht. Voor nachtelijken arbeid zal over de noodige verlichtingsmiddelen moeten wordoen beschikt, die waarschijnlijk niet in den G.T. kunnen worden ingedeeld Verder leze men het meergenoemde Oostenrijksche boekje op dit punt na alsmede het "Handbuch für Unteroffiziere der k u k. Eisen- bahntruppe". Hoewel eenigszins buiten het kader van dit opstel liggende, wordt ten slotte de aandacht gevestigd op het groote belang, dat men er in andere landen aan hecht, dat meerdere officieren een gron dige kennis bezitten van de regeling van het spoorwegvervoer in oorlogstijd. Kapitein v. D, Wijnpersse bepleit in zijn genoemde lezing de indeeling van een officier bij den Staf eener divisie, die een bij zondere opleiding in spoorwegzaken heeft genoten. In een artikel in de R.d.G. van 1913 lezen we, dat behalve de spoorwegofficieren in Frankrijk een groot aantal officieren geregeld bij alle diensten op de hoofdlijnen worden tewerkgesteld. betreffende het militaire spoorwegwezen in Italië deelt Miles Terrarins mede, dat jaarlijks cursussen op spoorweggebied van 4 maanden worden gehouden, waaraan officieren van alle wapens, behalve der cavalerie deelnemen. De vraag is dus gewettigd, of in oorlogstijd onze permanente spoorwegcommissie al het werk, dat er zal moeten worden verricht, bij de tegenwoordige regeling zal kunnen afdoen, vooral wanneer ons leger belangrijk zal worden uitgebreid. Moge het vorenstaande er toe bijdragen, dat voortaan de belan gen van de spoorwegtroepen in gelijke mate behartigd worden als die der overige verkeerstroepen van ons leger. (1. M. T. '15 blz. 1240). U. H. Van Wijk. Eerste-Luitenant der Genie, Men zou hiervoor carbidstormfakkels kunnen bestemmen, die de S. S. en ook de veldgenietroepen gebruiken. In Duitschland bezigt men Well's lampen. 313

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 341