v Gebruikte Afkortingen R.d.G.: Revue du génie militaire. K.Z. Kriegstechnische Zeitschrift. M.A.u.G.: Mitteilungen über Gegenstande des Artillerie- und Genie- wesens. W.J. Wetenschappelijk Jaarbericht. K.W.Orgaan der vereeniging ter beoefening van de Krijgswe tenschap. Naschrift. Na het schrijven van vorenstaand artikel bleek mij, dat men in Nederland behalve over het materiëel, overeenkomende met ons werk spoor, beschikt over smalspoormateriëel van 60 c.M. spoorwijdte en 6,5 cM. railhoogte, wegende 7 K.G. per M., geleverd door de firma Geveke Co. te Amsterdam. De rechte baanstukken zijn 1,252,50 en 5 M. lang, terwijl de rails met klemplaten en klembouten ver bonden zijn aan stalen dwarsliggers (6 per baanstuk van 5 M., dat 101 K.G. weegt), zoodat ze zoo noodig daarvan losgemaakt kunnen worden. /-■ De dwarsligger heeft nevenstaan- 5 den vorm en is 80 cM. lang. De onderlinge verbinding der baanstukken geschiedt echter per lasch door middel van 2 laschplaten, 4 bouten en 4 moeren, zoodat de aanlegsnelheid vermoedelijk geringer zal zijn dan die met het mate riëel, voorgesteld in fig. 1. Noch in het Handboek der Pionierkunst voor het Ned. Leger (Afd. 11, Gemeenschapsmiddelen. 1914), noch in het Leerboek der Pionierkunst, enz., deel II, door W. H. Cool (1916) is die snelheid opgegeven. „Wanneer de bodem, ter plaatse, waar de baan moet gelegd moet worden, slap is of uit los opgeworpen grond bestaat, zoodat er veel kans is, dat, bij het vervoer over de baan, de dwarsliggers en daarna ook de rails in den grond zullen zakken, dan dienen houten dwarsliggers, breed 0,2, dik 0,05 en lang minstens 1 M., onder de ijzeren te worden gelegd", (punt 85 van het genoemde handboek). Het rollend materiëel gelijkt veel op dat van Décauville, doch is van zwaardere constructie. Een twee-assige, platte wagen heeft een. laadvermogen van 3 ton. 314

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 342