Het kruipe dan niet in een groote sloep, doch in een kleine jol! Het hebbe méér depóts, met recrutencompagnieën van 80 man, en houde minder legermanoeuvres (om de 70-jaar b.v.). Het neme minder ongeschikte elementen in zijn gelederen op, doch betale de geschikte aanmerkelijk ruimer. En alles, wat naar surrogaat zweemt, worde geweerd, ook en vooral, wat het rang bekleedend personeel betreft. Maar ik dwaal afNogmaals, de heer G. W. D. H. attaqueerde het systeem. En de eerste zin van punt 9 heeft een andere redactie broodnoodig! Moge ik hier voorts verwijzen naar hetgeen de heeren Raden Santosa (N.I.O.V. Sept.'16), G. W. H. D. (I. M. T. Juni'17) en S. (I. M. T. 1917) dienaangaande reeds te berde brachten. Ze hebben het bij het rechte eind. Ook zij beschouwen terecht de recrutenopleiding als 'n basis, waarop is voort te bouwen, een hecht fondament, niet slechts eenige luttele hoeksteentjes 1 Wat den man dan bij de recrutenopleiding ten behoeve van het hier behandelde onderwerp zoo al moet worden geleerd, is vrij omvangrijk. Vóór alles houde men in het oog: Gestaalde spieren zijn synoniem met stalen discipline, omdat alléén de gehoorzame soldaat zich inspant en alleen door voortdurende inspanning de spieren sterker worden. Gaan we dus in de leer bij de legers bij uitnemendheid: het Duitsche en het Fransche (en thans ook het Engelsche) en niet bij het Zwitsersche, het Noorsche of andere leger scharen naar het hart van de „Militaire Gids". Daar bij het Duitsche en het Fransche leger gaf men tijd, gaf men geld! Zonder deze 2 allernood zakelijkste factoren komt er van een goede legervorming niets terecht. C. Tot het stalen der spieren is vóór alles noodig: a. een goede en gezonde voeding, met veel afwisseling van spijs) een gebrekkige voeding verwekt verzwakking, ontmoediging, zwartgalligheid, kankeren. b. het inademen van een koele, stofvrije zuivere lucht, hetgeen niet alleen de goede werking der spieren, doch ook den eetlust be vordert, blijmoedigheid en levenslust kweektplaatsen op 6tO en 700 M. hoogte zijn in Indië de aangewezene voor de re crutenopleiding. Voorts dienen tot training der spieren van voet, onderbeen, dijbeen,, borst en rug de daarop betrekkirg hebbende vrije oefeningen, voorwaarts gaan met knieheffen in bewegingen, teenengang met ruime passen, enz. (zie beneden); gewone pas: vlot, ruim, eerst op paslengte letten; daarna tempo versnellen; daarna eerst in den pas loopen te eischen, versneld gaan, duurloop, snelloop, 330

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 358