Vooral de looppas op de teenen (de zg. gymnastische looppas) moet tot ontwikkeling der kuitspieren veelvuldig worden beoefend. Er dient op te worden gelet, dat door den neus wordt geademd. Bij de opleiding nimmer uit den looppas plotseling halt houden, doch overgaan tot gewonen pas met diep in- en uitademen, elke twee passen. Alhoewel het bovenlijf bij den looppas (niet bij den snelloop) iets vooroverhelt, blijft het hoofd in het verlengde van den romp. Elke stijfheid in de bewegingen moet worden vermeden. Men moet den man er toe trachten te brengen, tijdens elke 4 passen diep in- en uit te ademen. Om te gewennen aan commando's tijdens den looppas wordt bij het loopen in het vierkant nu en dan gecommandeerd b.v „rechts omkeert (linksomkeert, 2 X rechtsomkeert enz.) Marsch", of: „even (oneven) nummers 2 X met rotten 1. (r.)", of: in elke afdeeling van vier „de no's 4 aan het hoofd", dan wel, op 2 gelederen zijnde, „x. (1) gelid rechtsomkeert" enz. Bij den gymnastischen looppas wordt eerst een lengte van 0.90 a 1 M. genomen en deze, na eenige oefening, uitgestrekt tot 1.10 a 1.20 M. op het commando „pas verlengen". Tijdens den gymnastischen- en den gewonen looppas beoefene men het uitvoeren van loopsprongen over een hindernis (springtouw, bank, evenwichtsboom, gracht, lage borstwering). Zoo noodig wordt dan een grootere pas genomen. Wordt de hindernis hooger, dan wordt het voorste been hoog opgelicht; en zooveel mogelijk ge strekt, het achterste been wordt, zoo noodig, zijw. opgelicht, dijbeen horizontaal, het kruis zoo dicht mogelijk over den bovenkant der hindernis te brengen. Bij een in den looppas marcheerende gesloten afdeeling kan er niet genoeg op worden gelet, dat er in den pas wordt geloopen. Eén uit den pas meehuppelende artiest is hinderlijk éérst aan 4 man nen, wijl de onregelmatigheid zich spoedig voortplant, al gauw aan de geheele sectie. De eerste beoefening van den looppas doe men geleidelijk en kalm. Recruten, die last krijgen van hartkloppingen of steken in de zij (onregelmatige trilling van het middenrif, dat op de maag gaat drukken), late men uitvallen. Bronnen voor het bovenstaande „Infanterie" par Général de Maud'huy. „Education de I' Infanterie" par Capitaine Eillard. 335

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 363