middelen tot het verkrijgen van een goede marschvaardigheid Die middelen zijn vooral te zoeken en te vinden in de meerdaagsche oefeningen en de sport. Indien de compagnie per maand 8 a 10 dagen op meerdaagsche oefe ning gaat administratieve bezwaren dienen in dezen ondervangen te wordendat kan op de buitengewesten ook heeft de c. ct. een koste lijke gelegenheid om z'n compagnie in tal van opzichten practisch te oefenen. Men is niet aan tijd en ochtendsoep, aan administratie, aan andere diensten gebonden en de oefeningen kunnen voor den troep aangenamer en voor kader en voor officieren veel leerzamer zijn. 10. Deze oefeningen bieden ook de gelegenheid om het jagen te bevorderen. Dit behoeft niet alleen op groot en schadelijk wild te geschieden, doch varkens en herten zijn reeds voor den soldaat een zeer loonend doel. En die jachtsport kan het gebeurt in de buitengewesten ook zeer goed gedreven worden met het eigen wa pen, mits de kogel min of meer ver„dum-dumd" wordt. Zoodoende leert de man met zijn eigen wapen practisch schieten. Op deze wijze krijgt iedere compagnie een zeker aantal geoefende jagers, die dan op bepaalde tijden tot jachtcommando's (bijv. per bataljon of per garnizoen) kunnen worden vereenigd voor de jacht op grof wild. Tenslotte zullen deze meerdaagsche oefeningen ook als machts vertoon zeer zeker nut hebben. 11. Of wandelwedstrijden in den smaak zulien vallen, kan alleen proefondervindelijk blijken. Dat echter op het gebied van sport nog veel verbeterd en bereikt kan worden, is zeker. De scherm en gymnastieksport kan beduidend bevorderd worden, waarbij men echter in de eerste plaats aandacht moet schenken aan de scherm en gymnastiekzaal zelf. In de meeste garnizoenen laat deze veel of alles te wenschen over. Doch zoodra men per garnizoen de beschikking heeft over een ruimer en aangenamer scherm- en gym- nastiekloods en vooral ook zoodra het voorbeeld en de belangstel ling en aanmoediging der officieren niet te wenschen laten, zal de ambitie van den troep waarschijnlijk ook beduidend toenemen. Het dikwijls niet-slagen van korps- en garnizoenswedstrijden wijst op een fout of een leemte (misschien ook in den opzet) en die fout kan zeer zeker gevonden worden. Voorts is ook de voetbalsport vrijwel voor iederen soldaat een ge zochte ontspanning. Ook in dit opzicht kan nog veel gedaan worden in den vorm van garnizoens- en legercompetities, waarbij men vooral op royale wijze de reis- en verblijfkosten der spelers dient te verrekenen. 341

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 369