Leger in dit opzicht steeds vergeten? Waarom is de schietprijs niet tot een medaille omgewerkt? Waarom gaat men ook hier niet over tot een onderscheiding voor militaire vaardigheid op athletisch gebied? De Inlander, en de soldaat in het algemeen, hecht aan deze dingen! De Inlandsche korporaal Sanim, die in 1914 op Lembleu (Timor) op schitterende wijze de Willemsorde verdiende, is voor de lezers van dit tijdschrijft geen onbekende. Men is er nu toe overgegaan om aan de cantines en dagverblijven een fotografie van dezen dap pere, met een Maleisch onderschrift, te zenden. Maar waarom is die foto nu weer op een klein en flodderig blaadje papier en bo vendien op allesbehalve fraaie wijze afgedrukt? Waarom niet een flink en royaal portret met een stevig onderschrift? Het is beter niets te doen, dan zulk een schriele halfheid te betrachten. Het is niet voldoende, dat het denkbeeld goed is, ook uitvoering en afwer king dienen goed te zijn. Men schijnt dit in het buitenland beter te begrijpen dan bij ons. Ten stotte zij ook nog het volgende aangeteekend. Bij het streven om den Europeeschen en ook de Inlandschen militairen stand op te heffen, is eveneens een vereischte, dat de min dere militair aansluiting vindt en vinden kan bij het met zijn stand overeenstemmend gedeelte der burgermaatschappij en niet langer een categorie op zich zelf vormt, die door een groot deel der burgers min of meer als paria beschouwd wordt. Voor de Europeesche on derofficieren is in dit opzicht reeds eenige verbetering ontstaan. Op deze quaestie dient echter voortdurend de aandacht gevestigd te blijven, op alle mogelijke wijze moet deze aansluiting bevorderd worden, waarbij de sport, naast sport- en legerdemonstraties en een onverbiddelijk uitwerpen van alle slechte en ongewenschte le- gerelementen, veel tot de onderlinge waardeering kunnen bijdragen. Het moet niet meer kunnen voorkomen, dat Europeesche onderof ficieren eenvoudig geweigerd worden in openbare inrichtingen van vermaak en ontspanning. In dit opzicht moeten de minderen over den vollen steun en de medewerking van de officieren beschikken. Waar het legerbestuur in dezen waarschijnlijk geen maatregelen kan treffen, zou het misschien op den weg der N. 1. O V. liggen om voor soortgelijke inrichtingen een zoo algemeen mogelijken boycot, zoowel door Officieren als door alle vrienden van het leger, uit te lokken. De Indische soldaat zij geen paria! Asymptoot. 345

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 373