Voor een en ander zou zonder veel moeite een grafiek dan wel een tabel te geven zijn; het nut daarvan komt ons echter vrij problematiek voor, gelet op het zeldzame gebruik, dat ervan zou worden gemaakt en de aan te brengen correctie voor plaatsen, die vrij hoog boven zee zijn gelegen. Nog een enkel woord over het gebruik der genoemde sterrenbeel den. Ten eerste over het Zuiderkruis: hieromtrent is slechts te vin den, wat de bijbehoorende figuur aangeeft, nl. dat het verlengde van het'lange kruishout steeds in Z zou uitkomen, ieder zou hieruit begrijpen, dat Z een der polen en wel blijkens aen naam Zuider kruis en letter Z de zuidpool zou moeten zijn. En terechtde figuur meent echter erop te moeten wijzen, dat Z het zuidpunt (van den horizon) is (2). De mededeeling omtrent Orion is wel wat vaag voor den on ingewijde. Tenslotte zouden wij nog willen vragen, waarom zoo'n betrekke lijk groote plaats gewijd is aan de zon, terwijl met geen woord gesproken is over de maan als hulpmiddel om de stand van de onzichtbare zon te helpen bepalen. Wat heeft de Spaansche ziekte ons geleerd Ook op de buitenbezittingen hebben wij, en zelfs ontstellend kwaadaardig, de Spaansche ziekte gehad, 't Is precies gegaan als overal eldersin de kampong's een decimeering van de bevolking en in de tangsi een weliswaar algemeene besmetting, maar weinig ernstige en doodelijke gevallen. En de dokter kankerde zooals vrijwel al zijn collega's gekankerd zullen hebben. Er is aan den Inlander geen eer te behalenpoe ders en pillen slikt hij niet; hij baadt zich bij voorkeur als hij 39° koorts heeft en gaat daarra, eveneens bij voorkeur, met z'n natte lichaam in den wind zittenvan hygiène en hygiënische voeding heeft hij geen begrip en ja, en dan zijn er nog vele soortge lijke klachten en bezwaren. Maar. waar heeft de Inlander ge leerd om onze westersche ziekenzorg te begrijpen en zoodoende te waardeeren Kan hij het helpen, dat hij met z'n ziel en zieleleven nog een stevig stuk vóór de middeleeuwen wortelt en dat hij nu niet begrijpt en begrijpend medewerkt, wanneer wij hem met z'n lichaam naar de zegeningen van deze, onze westersche cultuur willen trekken (2) Welk sterrenbeeld is bedoeld in de noot op blz. 28 van hetV.V.'17? 35» SS— M. T. 23 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 389