Dat nu is als regel niet mogelijk, aangezien voor elke divisie, die motorartillerie heeft kunnen medevoeren, de terreinsomstandig heden buiten den grooten voor motortractie geschikten weg, her haaldelijk zoodanig zullen zijn, dat wel van de Hw. van 12 cM. met paardentractie, doch niet van die voorzien van motortractie gebruik kan worden gemaakt. Eenmaal bij een divisie ingedeeld zijnde, zal dus eene andere divisie niet meer over houwitserartillerie met paardentractie kunnen beschikken, waardoor die divisie blootstaat aan het gevaar in het geheel niet op de hulp van de houwitsers van 12 cM. te kunnen rekenen, aangezien, zooals hiervoren reeds werd gezegd, de onmo gelijkheid van een behoorlijk gebruik van de eigen motorartillerie, geenszins is uitgesloten. Instede van een afdeeling in de hand van den A. B. zal men dus moeten nagaan, hoe ver wij kunnen gaan met het aanschaffen in vredestijd van de oorlogssterkte aan paarden voor de batterijen bij de divisie ingedeeld. Gaat het onze krachten te boven om voor 3 batterijen paarden aan te schaffen, dan stelle men zich met 2 batterijen met paarden tractie per divisie tevreden. Voorts zoeke men naar middelen om het aantal paarden op Java te vergrooten. Gewestelijke en gemeentediensten en andere departementen kunnen misschien nog verscheidene paarden gebruiken, z.m. subsi- dieere men wagenverhuurderijen. Op groote plaatsen wordt van gouvernementswege al heel wat van vrachtauto-vervoer gebruik gemaakt. Toch is het vervoer per vrachtauto over kleine afstanden meestal niet oeconomisch. Men onderzoeke, of het gebruik van groote wagens getrokken door groote paarden niet voordeeliger is. Op groote schaal wordt in de suikerindustrie van decauville-spoor gebruik gemaakt; misschien is daarbij van paardentractie gebruik te maken. Of de aangegeven middelen veel zullen opleveren, ik weet het niet, doch het vraagstuk is van voldoende belang om een onder zoek te doen instellen. Samenwerking en medewerking zal er moeten zijnhet is de regeering, die daarvoor zal moeten zorgen. Aan het slot van het artikel spreekt de kapitein Kiès de hoop uit, dat zijne denkbeelden een aanknoopingspunt mogen vormen voor een te ontwerpen vast omlijnd plan voor de organisatie en bewapening der artillerie van ons toekomstig leger. 3o

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 38