Ook zal het de aandacht hebben getrokken, hoe zelfs op de bui tenbezittingen, waar de voeding in het algemeen zooveel beter kan zijn dan op Java, te veel Inlandsche militairen, en vooral ook hun vrouwen en kinderen aan ondervoeding (bloedarmoede) lijden. Er kan niet genoeg en streng genoeg toezicht op de voeding der soldaten, vooral wanneer geen menage bestaat, gehouden worden. Bij de gewapende politie en dit kan in dezen als sprekende illustratie dienen bestaat een dergelijk toezicht practisch niet. De voeding wordt hier geheel aan den man overgelaten. En hoewel individueel de gewapende politiedienaar physiek niet de mindere van onzen Javaanschen „oorlogsrecruut" is, zal een eenvoudige statistiek reeds uitwijzen, hoe beduidend en zelfs ontstellend veel meer gewa pende-politiedienaren dan soldaten aan de Spaansche griep zijn overleden. En dit, volgens de verklaringen van doktoren, eenig en alleen ten gevolge van hun beduidend minder weerstandsvermogen door ondervoeding en gebrekkig of geen toezicht op de voeding. Het kan ons een les zijn Misschien zal ook thans wel weer gebleken zijn, dat de Inland sche soldaat en de Europeesche is in dit opzicht dikwijls geen haar beter vooralsnog op het gebied van hygiène, sanitaire maat regelen en ziekenzorg nog zeer weinig ontvankelijk is voor over reding en bespreking. Individueele vrijheid is natuurlijk prachtig: my body is my castle! Maar houd nu eens een schoonen ochtend en met welwillende medewerking van dokter, miscroscoop en soortgelijke hulpmiddelen theorie met de militairen over hygiënische en voorzorgsmaatregelen. Ze zullen het kostelijk vinden. En van harte gaarne beloven, dat zij de hygiène zullen betrachtén. Maar 's avonds na zons ondergang loopen de koortslijders weer met hun bloote bovenlijf naar de kali, om de koorts door een koel bad te verdrijven en te trachten op de vlotste wijze een longontsteking te benaderen, zieke vrouwen en zieke kinderen denken er niet aan om pillen en aspirine te slikken en onder de warme dekens te blijven, van dieet is geen sprakeboeboer is geen kost voor groote menschen en ja, dat is het resultaat: Komen er dan dooden, dan is het de wil en de vooropgezette bedoeling van Allah geweest Waaruit de een voudige leer is te putten, dat ook in deze opzichten slechts dwang en dwingende bepalingen den Inlandschen militair èn in zijn eigen belang èn in het belang van zijne naaste omgeving er toe brengen kunnen, om te doen, wat noodig en na te laten, wat schadelijk is. Op de meeste posten zijn sterfgevallen voorgekomen. En wij hebben dus allen wederom contact met de Wees- en Boedelkamer verkregen. Dit instituut is misschien een zeer schoone en nuttige instelling, maar het is mij nog altijd niet recht duidelijk, waarom het zich ook koppig blijft interesseeren voor den boedel van wijlen den Inlandschen fuselier Kartodikromo of Wongsopawiro, welke boedel, na aftrek der lasten, een bate van 1.23)^, zegge één gulden drie en twintig en een halve cent, oplevert. 361

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 391