Uan fllles Wat. 5ei examen uoor onderluiienant der 3nfanierie. Het juist afgenomen examen voor onderluitenant geeft ons aan leiding de aandacht te vestigen op de vele leemten en gebreken, welke Alg. Order 1909 no 2, waarin de regelingen voor dat examen zijn opgenomen, aankleven. Algemeen hoort men in de troep de klacht, dat het gehalte der onderluitenants achteruitgaat; in de eerste plaats wijt men zulks aan het feit, dat men niet meer, zooals voorheen, den sergeant majoor-administrateursrang behaald moest hebben, alvorens toege laten te kunnen worden tot het o.l. examen en verder aan de omstandigheid, dat het gehalte van alle onderofficieren achteruit gaande is. Onzes inziens zouden deze bezwaren opgeheven kunnen worden door een radicale verandering in de wijze, waarop men den onder luitenantsrang kan behalen. Zooals thans de desbetreffende A. O. luidt, zal men niet dan bij uitzondering onderluitenants krijgen, zooals men die wenscht. Wij dienen ons eerst de vraag te stellen, wat is de tegenwoordige taak van den onderluitenant. In tegenstelling met voorheen, toen het Leger zijn voornaamste taak vond in de bestrijding van den Inl. vijand en men dus uit goed oppassende, practisch goed voldoende onderofficieren, uitste kende onderaanvoerders onderluitenants - kon vormen geheel berekend voor die taak, wordt thans door onze totaal veranderde hoofdtaak van den onderluitenant veel meer geëischt. Thans toch wordt van hem geëischtvervanging van den luite nant niet alleen in oorlogstijd, dus als aanvoerder, doch ook in andere omstandigheden, dus als opvoeder en onderwijzer voor de moeilijke taak tegen den B.V.terwijl hij verder in de toekomst in die functies zal moeten optreden bij de militie-troepen, d.z. meer ontwikkelden. Wat eischt nu A.O. 1939, No. 2 Voor de toelating niets anders dan: a. goed gedrag, (1) Hier dient echter opgemerkt, dat velen der administrateurs in de laatste jaren aangesteld, ook geen waarborgen geven voor een beter gehalte, want menigmaal moest door het nijpend gebrek aan administratief personeel .met de exameneischen de hand gelicht worden enkelen werden aangesteld met meerdere onvoldoenden. 363

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 393