Ouerzichï dqd Dederlcmdsche militoire tijdschriften. Militaire Spectator. No. 12 December 1918. Van deze aflevering valt niet veel te vermelden. Eerst een ge degen artikel van Kap. Kroon „Algemeene beschouwingen over oorlog en vrede", dat zich moeilijk laat samenvatten; het geeft in een onderhoudenden vorm, wat de titel belooft. Luit. van Os besluit zijn opstel over "Radiotelegrafische seinge- meenschap". Ook dit slot, behandelende de hoofdstukken: snel heid van overbrenging, code, verplaatsbare stations, taak van den troepencommandant, opstellen der telegrammen, wanneer draadlooze toegepast, verband en vergelijking met andere seinmiddelen, bevelen wij ter kennisneming aan. Vermelden wij nog, dat res. Luit. Blaauw een technische be schrijving geeft van de "Afdekking van een lu:sterpost" en Maj. v, Dam v. Isselt een kleine bijzonderheid meldt betreffende "Het kamp bij Oosterhout". Ten slotte de gewone rubrieken, w.o. het op 23 November afge sloten militair politiek maandoverzicht. Marineblad. Vierde aflevering 23 December. 1918. Deze aflevering staat in hoofdzaak in het teeken van het rapport der Staatscommissie inzake de opleiding tot zeeofficier en officier werktuigkundige bij de Marine, zoomede van de houding van het minder marinepersoneel in het moederland tijdens de zoogenaamde "roode week". Aan genoemd rapport zijn twee artikelen gewijd; het eene is louter een samenvatting van dit rapport, van groot gemak voor hen, die, het resultaat vann den arbeid der Staatscommissie niet ter beschikking hebbende, willen kennisnemen van de voornaamste overwegingen en conclussiën der commissie. Het tweede artikel is van de hand van den oud-Marine-minister Rambonnet, die de verschilpunten tusschen zijn denkbeelden en die der Staatscommissie bespreekt en vooral lang stil staat bij de kwestie, welk karakter het internaat en de school voor de vóór opleiding moeten dragen, nl. burgerlijk zooals de commissie voorstelt of militair, zooals de oud-minister zich gedacht heeft. Aan de houding van het minder marine-personeel tijdens de „roode week" is een groot deel van de rubriek „Uit de pers" 367

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 397