„Geen capitulantenstelsel dus, doch het leger de organisatie, waarin elke jonge man, die werken wil, de gelegenheid vindt om zich zonder onkosten voor hemzelve te bekwamen tot allerlei betrek kingen, die op grond van zijn schoolontwikkeling onbereikbaar voor hem waren. Het leger zal daardoor aan waardeering en popu lariteit winnen, in de rangen van het ondercfficierskader zal een voortdurende doorstrooming met jonge, frissche krachten en bij mobilisatie zal onmiddellijk een ruime reserve aan onderaanvoerders beschikbaar zijn", aldus eindigt Schr. zijn belangwekkend opstel. Drze aflevering bevat voorts nog „De kanonnen van de Ruyter" door S. Kalff, benevens de gewone rubrieken. Militair Technisch Tijdschrift No. 8 December 1918. Deze aflevering ondervindt, wat zijn inhoud betreft, reeds den invloed van de demobilisatie; de hoofdredacteur (Kap. Oudendijk) wijst in „Na den oorlog" er op, dat nu niet ingedommeld mag wor den, dat nog veel ervaring op technisch gebied, zoowel bij de oor logvoerenden, als in het eigen land, valt te verwerken en te pu= bliceeren. Na deze opwekking bespreekt Kap. Scharroo „Het sloop^n van schuilplaatsen in gewapend beton na demobilisatie". Voorstander van het behoud zooveel mogelijk van de in de mobilisatiejaren aan gelegde schuilplaatsen, omdat het elastisch gebruik van het veldle ger, zooals dit uit de lessen van den volkerenoorlog moet worden aanvaard, ook eischt een elastisch gebruik van het terrein in die deelen van het land, waar het veldleger zal moeten optreden, acht hij het nuttig te overwegen, hoe de opruimingskosten van de voor slooping aangewezen schuilplaatsen tot een minimum kunnen wor den beperkt. „Particuliere industrie voor oorlogsdoeleinden", door Kap. Zon- nevijlle, geeft een indruk, op welke wijze ook in ons land de par ticuliere industrie, i.e. de «fabriek „Werkspoor" te Amsterdam, is benut voor de vervaardiging van oorlogsmateriëel. Ten slotte bespreekt Kap. Oudendijk aan de hand van een twee- taal phoio's het kanon van 10.5 cM. L 30bestemd voor bele- gerings- of zwaar bespannen geschut en brengt tevens eenige getallen, gegevens omtrent kanon, affuit, munitie, enz. J. 3/0

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 400