duidelijk was aan te zien. Zij vertelden, geen ander eten gehad te hebben dan brood en rijst en onophoudelijk te hebben bloot gestaan aan beschimping, soms mishandeling door de vijandige bevolking. Ik geef deze verhalen, zooals ik ze hoorde, zonder dat ik de waarheid ervan uit den aard der zaak heb kunnen contro leeren. Wat ik zelf in Duitschland zag bij tal van transporten van krijgsgevangenen, zoowel per trein als te voet, was, dat er zelfs- geen notitie van genomen werd en nauwelijks een enkel voorbij ganger even het hoofd omwendde om de ex-vijanden te zien. Veel van wat ik bij deze tweede en derde frontreis zag, stemde overeen met wat ik in November 1916 mocht aanschouwen, veel was ook veranderd en veel nieuws heb ik ook gezien. Zooals reeds uit dagbladbeschrijvingen bekend is, wordt de af weer achter de voorste loopgraafliniën thans niet meer gezocht in het aanleggen van talrijke achterwaarts gelegen liniën (verg. I. Sommefront), doch wordt de doorgedrongen vijand nu bestookt uit de mitrailleurnesten, die in het terrein achter de voorste liniën verspreid en verborgen liggen. Bij onze nadering tot den Chemin des Dames was mij al opgevallen, dat, indien ook hier nog voorbereide achterwaartsche stellingen zouden zijn, die zich toch niet zóóver uitstrekken, als dat bij den Sommeslag het geval was. Vond men daar tot 12 en meer K. M. achter het front de stellingen geheel voorbereid, de steunpunten ingericht, hier was tot op 5 K.M. en minder daarvan nog geen sprakehier en daar zag men kleine stukjes loopgraaf, draadversperringen enz., alsof ook hier begonnen was aan eene uitvoering van hetzelfde systeem, maar de geringe uitgestrektheid en het vervallen uiterlijk bewezen, dat dit systeem verlaten was. De kracht en de uitwerking der mitrailleurnesten moet zeer groot zijn; men ontdekt ze eerst, wanneer men er vlak bij is, zoodat in eenigermate bedekt terrein de doorgedrongen vijand door het vuur daaruit volkomen verrast wordt. In den loopgravenstrijd speelt een voorname rol een aanzienlijk verlichte mitrailleur (Model 08/15), die ons getoond werd onder vermelding, dat hij bij de troepen "sehr beliebt" is. Het slotme- chanisme is hetzelfde als dat van den mitrailleur '08, echter zooveel mogelijk verlicht; de zware watermantel is vervallen en door een lichten mantel met luchtafkoeling vervangen, terwijl het achterstuk, waarin het beknopte slotmechanisme zich bevindt, eindigt in een kolf, die door de bediening (één man) aan den schouder wordt 378

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 410