gong's, bellen of kleine klokken e. d., die voor geen ander doel mogen benut worden. Ten einde de waarschuwing door het ge luid, waarvan hierboven sprake was, zooveel mogelijk te voorko men, worden door den vijand thans veelal gemengde lagen afgege ven, waarin gas- en andere granaten voorkomen. Ook dit echter blijft zonder resultaat, de twee soorten van knallen blijven duide lijk te onderscheiden. Uit verhooren van krijgsgevangenen zou gebleken zijn, dat de Fransche legerautoriteiten kortelings proeven hadden genomen met honden, die pasklaar gemaakte gasmaskers van het Duitsche model voorgebonden kregen Het daarbij beproefde gasmengsel doodde, ondanks het masker, 46 van de 50 honden, die aan de proef onder worpen werden, zoodat aan Fransche zijde vermeend weid, dat men nu het mengsel gevonden had, waartegen door het masker geen bescher ming werd verleend. De practijk heeft het tegendeel uitgewezen. Bij het redden van personen, die b. v. in een vernield onderko men aan de werking der giftgasseh van de gesprongen projectielen blootstaan, wordt een toestel gebezigd, dat den weinig toepasse- lijken naam van „Selbstretter" draagt en waarvan in figuur 1 een schets, hieronder eene korte beschrijving gegeven wordt. Een blikken trommel bevat op een aantal roosters meerdere lagen kali of kalipreparaten en staat naar onder in verbinding met een zak van gummi of kunstleer, terwijl op het bovenvlak van den trom mel een stevige beschermde slang geschroefd is, die eindigt in een mondstuk, waaraan ook een neusknijper is bevestigd. Het mondstuk is een ovaal celluloid plaatje, dat tusschen lippen en tanden ge plaatst wordt en door eene opening in verbinding staat met den slang. Behalve met de kalibus is de gummizak ook verbonden met een stalen flesch met kraan, die zuurstof onder 45 atmosfeeren bevat. De uitgeademde lucht passeert eerst de kalilagen, wordt daar gezuiverd en komt dan in den gummizak, waar ze door het openen van de kraan vermengd wordt met de noodige zuurstof. Dit meng sel, dat door het opnieuw passeeren der kalilagen nog verder ge zuiverd wordt, dient tot inademing. Het geheele toestel is op een soort schootsvel bevestigd en wordt met banden om den hals en op den rug vastgemaakt. De gebruiksduur is normaal 30 minuten, bij zwaren arbeid 20 minuten. Van handgranaten zag ik dezen keer, behalve de in het verslag der Sommereis vermelde steelhandgranaten, een ander model, deeierhand- granaten, in den vorm en ter grootte van een eendenei, vervaardigd van gietijzer en uit den aard der zaak met sterk brisante lading. 381

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 413